válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední nezapomenutelný bál ruské dynastie Romanovců

Poslední nezapomenutelný bál ruské dynastie Romanovců
Zdroj: historybuff.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Ke svému poslednímu skupinovému fotu se ruská carská rodina sešla na Zimním bálu v roce 1903. Dva roky nato v Rusku vypukla první revoluce a ve víru té druhé v roce 1917 padl carský režim.

Yvonne Pokorná 28. ledna 2017

Poslední carský bál odstartoval 11. února roku 1903. Konal se v Zimním paláci v Petrohradě na počest 290. výročí vlády dynastie Romanovců (1721–1917). Dvoudenní ples byl tím nejokázalejším, jaký se za vlády ruského cara Mikuláše II. vůbec kdy pořádal. První den se tančilo a hodovalo a na druhý den se konal maškarní ples. Celkem bylo pozváno 390 hostů, kteří se měli dostavit v tradičním ruském oděvu ze 17. století. Právě luxusně zhotovenými stylovými kostýmy se tento bál ponejvíce zapsal do historie. Dvorní dámy měly na sobě dlouhé šaty vyšívané drahými kameny a na hlavě tradiční kokošníky ozdobené perlami. Pánové se zase natřásali v bohatě zdobených kaftanech a beranicích bojarského stylu.

Pro carskou rodinu navrhl kostýmy Sergej Solomko. Vzácné šperky, kterými se mnozí její členové ověsili, byly zapůjčeny ze sbírky v Kremlu. Celá akce byla zdokumentována na fotografiích a carská rodina ve svých plesových róbách společně zapózovala před fotoobjektivem. Bylo to jejich poslední společné foto.

Velkovévoda Alexander Michailovič na tuto událost v roce 1932 zavzpomínal ve svých pamětech: “Pamatuji si tento den, protože to byl poslední velkolepý bál v historii impéria. … Ale nové a nepřátelské Rusko zlostně hledělo obrovskými okny paláce… zatímco my tancovali, dělníci stávkovali a mraky na Dálném Východě visely nebezpečně nízko.”

Rok po tomto plesu vypukla rusko-japonská válka, po které v roce 1905 následovala ruská buržoazní revoluce. Poslední ranou pak byla pro ruské samoděržaví první světová válka, která naplno odhalila jeho nefunkční společenské uspořádání a technologickou zaostalost. Carský dvůr přestal bály pořádat, ovšem Rusové na ten poslední vzpomínali i během sovětské éry.

Další články

Zavří­t reklamu