válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední loď s otroky raději zapálili, aby zahladili stopy. Teď byla nalezena

Poslední loď s otroky raději zapálili, aby zahladili stopy. Teď byla nalezena
Zdroj: wikipedia.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Uběhlo téměř 150 let od doby, kdy k pobřeží Alabamy připlula poslední otrokářská loď Clotilda. To už bylo otrokářství dávno nelegální, přesto se otrokáři ještě naposledy vypravili do Afriky pro svůj lidský náklad a pak jej potají dopravili do USA.

Tomáš Chalupa 4. července 2019

Clotilda vezla náklad otroků z území dnešního Beninu v Africe k přístavu Mobile v Alabamě. Na palubě převážela 110 otroků, které její kapitán koupil od krále Dahomeye, jak zněl oficiální titul jednoho z náčelníků místních kmenů, který ve válkách s ostatními kmeny získal nemalé množství zajatců a ty ochotně prodal bělochům. Otrokářství bylo ovšem už 52 let postaveno mimo zákon, takže šlo o případ nelegálního pašeráctví a celé posádce hrozilo mnoho let vězení. Když byli za noci otroci vyloženi na opuštěném pobřeží, posádka loď raději spálila, aby zahladila veškeré stopy.

Ohořelý vrak Clotildy se podařilo nyní najít archeologům. Na lodi sice není viditelný žádný nápis nebo cedule se jménem, ale vědci jsou přesvědčeni, že jde právě o poslední otrokářskou loď. Podle některých konkrétních prvků, jako je dřevěné žebroví nebo železo, jde prý nepochybně o Clotildu.

Kapitánem škuneru byl William Foster, který ale vlastně nebyl žádný otrokář, ale jen se plavil ve službách bohaté loděnice patřící Timothy Meaherovi. Jeho společnost také postavila samotnou Clotildu. Byl to právě tento boháč, kdo celý plán vymyslel, a veškerá vina tak padá hlavně na jeho hlavu. Federální úřady nedokázaly vylodění otroků zabránit, a to přes to, že o celém plánu věděly a snažily se Fostera chytit přímo při činu.

Meaher byl Seveřan, nešlo tady o žádného Jižana, který by snad stále vyznával myšlenky otrokářství. Byl to uhlazený gentleman, který ale rád porušoval zákony, a ani jednou kvůli tomu neskončil za mřížemi. Případ Clotildy rovněž nikdo neřešil, a Meaher tak shrábl zisky za prodej nebohých Afričanů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu