válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední fanatičtí esesáci se nechtěli vzdát a ukryli se do pomníku. Američané ho museli rozstřílet

Poslední fanatičtí esesáci se nechtěli vzdát a ukryli se do pomníku. Američané ho museli rozstřílet
Zdroj: www.wodumedia.com

Tak jako všechna velká německá města, bylo i Lipsko za druhé světové války cílem spojeneckého náletu. Letecké bombardování zničilo až 60 procent budov a zahynulo při něm okolo 6 000 obyvatel. Monumentální památník Bitvy národů, který Němci v roce 1913 slavnostně odhalili ke stému výročí jedné z nejkrvavějších bitev historie, se stal i jednou z posledních bašt německých vojáků, kteří se nemínili spojeneckým silám vzdát.

Jan Kyzlink 17. dubna 2015

91 metrů vysoký kolos je nepřehlédnutelnou dominantou Lipska a největší stavbou svého druhu v Evropě. Prusové ho vybudovali na památku největší bitvy napoleonských válek, Bitvy národů, v níž protifrancouzská koalice porazila Napoleonova vojska u Lipska. V bitvě, které se účastnilo přes 600 tisíc vojáků, jich přes sto tisíc padlo.

Pro Adolfa Hitlera představoval pomník symbol německé velikosti, proto se tu už od 20. let konaly nacistické srazy a později zde nacisté pořádali také vojenské přehlídky a oslavy.

Ke konci války v roce 1945 se v betonové věži památníku opevnilo 150 fanatických esesmanů. Byli odhodláni tak dlouho vzdorovat spojencům, dokud jim nedojdou zásoby potravin. Tři měsíce se tady ukrývali, než první americké dělostřelectvo vstoupilo 18. dubna 1945 do Lipska a pomník vzalo útokem.

Je ironií dějin, že okamžik německé porážky představuje fotka s americkým vojákem stojícím uprostřed trosek gigantické stavby, která měla symbolizovat německou nepřemožitelnost. Po válce, kdy město převzali do správy Sověti, se uvažovalo o jejím zbourání, ale nakonec byl pomník ponechán a přejmenován na symbol rusko-německého přátelství. Pevnost tohoto přátelství, jak se v poslední době ukazuje, však zdaleka není tak pevná jako beton a žula, z níž je památník postaven.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu