válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední „cvičení” Lidových milicí: Takhle se chystali v Praze zatočit se študáky

Čtvrtý den po zásahu na Národní třídě byla sametová revoluce již v plném proudu. Studenti i divadelníci stávkovali a na mnoha místech se republiky se pokojně demonstrovalo. Režim se však ještě nevzdal a stále se rozhodoval, zda nepokoje nepotlačí násilnou cestou. Uvažovalo se o nasazení armády a v noci z 21. na 22. listopadu 1989 byly do Prahy povolány čtyři tisíce milicionářů. Měli za úkol vyklidit a uzavřít vysoké i střední školy a divadla v Praze. Nakonec k jejich nasazení ale nedošlo, protože strana se obávala krveprolití.

Yvonne Pokorná 17. listopadu 2017

Nesestříhané reportážní záběry z té doby ukazují, jaká atmosféra vládla v řadách přivolaných milicionářů. Na kameru se s televizními reportéry nechtěli moc bavit. Někteří se posilňovali alkoholem, který do sebe lili z lahví od minerálky, což byl starý maskovací trik, a čekali na rozkazy.

“Když by dostali jasný rozkaz a byli postaveni takzvaně do haptáku a někdo by jim velel, tak nepochybuji, že by rozkazy splnili,” řekl v rozhovoru pro aktualne.cz historik Jiří Suk. Ostatně jeden z dotazovaných milicionářů na kameru připustil: ”Jestli mě někdo napadne, tak se bráním.” Stávkující studenti podle něj nemají právo dělat v zemi pořádek, na to nejsou dostatečně rozumní a zkušení.

Podobný názor sdílel i další milicionář, který neskrýval své zklamání ze situace, která v Praze vznikla. “To, co si dovolili lidé, kteří pomalu nic nedokázali, a dělníci aby ve fabrikách dělali, je nepřípustné,” rozhořčuje se.

Jak ale jeden z uživatelů kanálu YouTube napsal ve svém komentáři, ti studenti, které měl na mysli, toho dokázali víc než komunisté za 40 let, tedy spustit skutečné společenské změny, o kterých soudruzi na schůzích do té doby jen jalově řečnili.

Další články

Zavří­t reklamu