válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední číslo legendárního provazochodce Wallendy skončilo smrtí, vše zachytily kamery

+ 2 fotky+ 3 fotky

Karl Wallenda byl legendární provazochodec, který ale nezvládl své poslední vystoupení v Portoriku. Ze záběrů jeho zoufalého boje o stabilitu v silném větru, dodnes mrazí.

Tomáš Chalupa 26. března 2019

Karl Wallenda se věnoval provazochodectví od svých šesti let. Byl všestranným akrobatem, dokázal jezdit na kole po provaze, balancovat na lidské pyramidě a samozřejmě chodit po laně. Vypadalo to, jako by pro něj neexistovaly hranice a nic nebylo nemožné.

22. dubna roku 1978 se vše změnilo. Wallenda vystupoval v portorickém hlavním městě San Juan. Speciální lano bylo ukotveno mezi dvě věže luxusního hotelu Condado. Wallenda měl v té době už 73 let, ale byl stále plný sil a patřil k nejlepším provazochodcům světa. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měly nastat problémy.

Jenže ty nastaly, protože venku foukal silný vítr. Wallenda s ním bojoval ze všech sil, na záběrech je dobře vidět, do jak kritické situace se na laně dostal. Jeho poslední šancí zřejmě bylo, že by se na už značně neklidném laně dokázal nějak posadit. Držel se jen několik vteřin a pak následoval pád, který musel skončit smrtí. Později se ukázalo, že nejen vítr, ale také nedobře provedené ukotvení lana byly příčinou tragédie.

Wallenda byl členem klanu zvaného Flying Wallendas. Německá rodina artistů měla svůj vlastní cirkus, se kterým putovala po světě. Angažoval je i slavný John Ringling, aby vystupovali v jeho show. V Madison Square Garden sklidili ovace ve stoje.

Jenže pravdou bylo, že jejich kousky byly opravdu extrémně nebezpečné. V roce 1962 při vystoupení v Detroitu se jejich hlavní číslo, kterým byla pyramida ze sedmi lidí na provaze, zhroutila a skončilo to tragédií. Zahynul Wallendův zeť a také synovec. Syn Mario skončil ochrnutý od krku dolů. Byly to strašlivé oběti, ale nebyly poslední. O rok později zahynula Wallendova snacha při pádu během vystoupení. Další zeť zahynul usmažen proudem, když se při vystoupení omylem dotknul natažených elektrických drátů. I přes tyto příšerné tragedie Wallenda pokračoval dál. Někdy s malou skupinou, jindy i sám. Nehodlal se svým uměním přestat, a to ani ve vysokém věku 73 let. Jeho život skončil při činnosti, kterou opravdu miloval, a možná to tak bylo správně. Život na pár centimetrech lana není pro každého a tak daleko, jako Wallenda, nedošel skoro nikdo.

Další články

Zavří­t reklamu