válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslechněte si „zpěv“ Duhového mostu z Utahu. Vědci odkrývají tajemství těchto zvuků

Podivný hukot vycházející ze skalních oblouků Duhového mostu v Utahu udivuje po dlouhá desetiletí turisty i vědce. Nedávno však vědci vyřešili tuto záhadu, když zvuky nejen nahráli, ale rovněž je převedli do 3D modelu. Ukázalo se, že tím, kdo pískovcové útvary rozvibrovává, není pouze okolní příroda, ale i sám člověk.

Yvonne Pokorná 27. listopadu 2016

S výškou přes 90 metrů je Duhový most považován za největší skalní oblouk na světě. Indiány je uctíván jako posvátné místo. Vznikl před dvěma stovkami milionů let zvětráváním pískovce a dnes mu hrozí zánik. Jeho stabilita je totiž velmi křehká. Z toho důvodu se vědci z Univerzity v Utahu rozhodli zjistit, co ovlivňuje strukturální integritu tohoto pískovcového útvaru. Instalovali zde řadu seismických senzorů, aby nahráli veškeré frekvence, v nichž Duhový most rezonuje.

Duhový most je situován v národní chráněné oblasti Glen Canyon National Recreation Area v jižní části státu Utah.

Duhový most je situován v národní chráněné oblasti Glen Canyon National Recreation Area v jižní části státu Utah.

Každý objekt včetně budov, mostů a skalních oblouků vibruje v závislosti na své struktuře a složení v určitých preferovaných frekvencích. Vše na světě je totiž v ustavičném pohybu, vše je energie vibrující s určitou frekvencí. Pohyb objektu vibrační vlny zesiluje, což někdy vede až k jeho poškození. Vědci se proto snažili pochopit, jaké síly sehrávají roli v akceleraci zániku těchto křehkých pískovcových útvarů.

Identifikovali osm hlavních modů zvukových vibrací a zjistili, že Duhový most odráží vibrační energie z nedalekého jezera Lake Powell a rovněž reaguje na zemětřesení, a to nejen na ta lokální, ale i vzdálenější. “Mnoho věcí, které děláme, Duhový most skutečně cítí,” řekl badatel Jeff Moore a dodal: “Lidské aktivity ovlivňují vibrační vlnové délky Země. Není ale jasné, jaký účinek tyto nízké vibrace mají na citlivé struktury ve srovnání s přírodními vibracemi například větru.” Tento fenomén, stejně jako pokračující strukturální změny Duhového mostu budou dál sledovat. Zvukové nahrávky přitom označují za pozoruhodný výstup. “Doufáme, že to lidem poskytne nový pohled na tento most jakožto na dynamický, živý prvek, který neustále vibruje a ustavičně je v pohybu,” uzavírá Moore.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu