válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslechněte si nejstarší známou nahrávku složenou na počítači. Vědci ji zrestaurovali po 65 letech

Poslechněte si nejstarší známou nahrávku složenou na počítači. Vědci ji zrestaurovali po 65 letech
Zdroj: sciencealert.com

Nejstarší známá nahrávka vygenerovaná na počítači pochází z roku 1951. Pro pořad rádia BBC ji v manchesterské laboratoři Alana Turinga složil učitel a pianista Christopher Strachey. Díky restauraci po 65 letech si ji nyní můžete poslechnout i vy.

Simona Knotkova 21. dubna 2017

Z nahrávání se do dnešních dnů dochovala pouze dvanáctipalcová deska se třemi melodiemi – britskou hymnou, dětskou písničkou Baa Baa Black Sheep a In The Mood od Glenna Millera. Abychom si ji mohli poslechnout i my, muselo nejprve dojít k restauraci.

„Velkým zklamáním bylo, když jsme nejprve zjistili, že frekvence na nahrávce nejsou správné. Přinejlepším to dávalo jenom velmi hrubý dojem toho, jak zvuk původně zněl. Rychlost nahrávky byla porušená, nejspíše jako důsledek příliš rychlého otáčení,“ sdělil Jack Copeland, vedoucí Turingova archivu historie informatiky na univerzitě v Canterbury.

S restaurací mu asistoval skladatel Jason Long. Společně zjišťovali původní rychlost zvuku, vyrovnávali jeho frekvenci a čistili ho od ruchů. Konečný výsledek je nadchl a podle nich se jedná o ten nejpřesnější příklad hudební restaurace.

„Byl to krásný moment, když jsme poprvé uslyšeli skutečný zvuk Turingova počítače,“ napsala si dvojice do blogového příspěvku.

Fragment nahrávky si poslechněte pod článkem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu