Phillip Glass v podání Loupa Barrowa a jeho Cristal Baschetu. | zdroj: youtube.com


Poslechněte si, jak zní unikátní Cristal Baschet, jeden hrál i v Česku

TÉMATA: hudba | nástroje

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 03. 2020 | 11:00

Hudební nástroj Cristal Baschet nemá český název a pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli. A neslyšeli jste ani, jak zní, což je bezpochyby škoda. Je to totiž nástroj, jehož zvuk prakticky nelze napodobit.

Cristal Baschet vyvinuli bratři Baschetové ve Francii už v roce 1952. Baschetové byli v podstatě sochaři, kteří tvořili sochy, jež jsou schopny vydávat zvuk. V tomto nevšedním oboru neměli žádnou konkurenci. Jejich nejslavnějším dílem byl právě Cristal Baschet. Jeho vzhled je naprosto neuvěřitelný a stejně tak i jeho zvuk. Základ tvoří skleněné tyče, laminátové kužely a velký ocelový plát. Nástroj má také několik menších dřevěných částí. Hráč na tento nástroj si musí nejprve navlhčit ruku a pak prsty přejíždí po jednotlivých skleněných tubusech. Tím vydává zvuk, který nelze k ničemu připodobnit. Zvládnutí nástroje je mimořádně náročné. Nástroj, kterému se někdy přezdívá skleněné varhany, má rozsah pět oktáv.

Nástroj se objevil v mnoha soundtracích k filmům, naposledy to bylo v Interstellaru. Hrál na něj písničkář Tom Waits nebo kapely jako Radiohead či Gorillaz. Nástroj se objevil také v České republice v rámci projektu Bohemian Cristal Instrument. Byl vyroben přímo v České republice, na jeho konstrukci se podílel slavný španělský hudebník a konstruktér Martí Ruidis. Premiéru si odbyl na festivalu Colours of Ostrava v roce 2017, kdy na něj hrála Anna Morávková, členka skupiny Name is Ann! Na videu si můžete poslechnout, jak zní Phillip Glass v podání Loupa Barrowa.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 03. 2020 | 11:00

Zavří­t reklamu