válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslechněte si, jak zní unikátní Cristal Baschet, jeden hrál i v Česku

+ 1 fotka+ 2 fotky

Hudební nástroj Cristal Baschet nemá český název a pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli. A neslyšeli jste ani, jak zní, což je bezpochyby škoda. Je to totiž nástroj, jehož zvuk prakticky nelze napodobit.

Tomáš Chalupa 26. března 2020

Cristal Baschet vyvinuli bratři Baschetové ve Francii už v roce 1952. Baschetové byli v podstatě sochaři, kteří tvořili sochy, jež jsou schopny vydávat zvuk. V tomto nevšedním oboru neměli žádnou konkurenci. Jejich nejslavnějším dílem byl právě Cristal Baschet. Jeho vzhled je naprosto neuvěřitelný a stejně tak i jeho zvuk. Základ tvoří skleněné tyče, laminátové kužely a velký ocelový plát. Nástroj má také několik menších dřevěných částí. Hráč na tento nástroj si musí nejprve navlhčit ruku a pak prsty přejíždí po jednotlivých skleněných tubusech. Tím vydává zvuk, který nelze k ničemu připodobnit. Zvládnutí nástroje je mimořádně náročné. Nástroj, kterému se někdy přezdívá skleněné varhany, má rozsah pět oktáv.

Nástroj se objevil v mnoha soundtracích k filmům, naposledy to bylo v Interstellaru. Hrál na něj písničkář Tom Waits nebo kapely jako Radiohead či Gorillaz. Nástroj se objevil také v České republice v rámci projektu Bohemian Cristal Instrument. Byl vyroben přímo v České republice, na jeho konstrukci se podílel slavný španělský hudebník a konstruktér Martí Ruidis. Premiéru si odbyl na festivalu Colours of Ostrava v roce 2017, kdy na něj hrála Anna Morávková, členka skupiny Name is Ann! Na videu si můžete poslechnout, jak zní Phillip Glass v podání Loupa Barrowa.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu