válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslechněte si, jak zní galaktické centrum Mléčné dráhy

Poslechněte si, jak zní galaktické centrum Mléčné dráhy
Zdroj: NASA, Wikimedia Commons, volné dílo
+ 9 fotek+ 10 fotek

Astronomie většinou přináší úchvatné záběry z vesmíru, ale v poslední době se pokouší útočit i na naše sluchové receptory. Díky procesu nazývanému sonifikace převádí slavné snímky Mléčné galaxie do melodií.

Yvonne Pokorná 30. listopadu 2020

Galaktické centrum je od Země vzdáleno 26 tisíc světelných roků, přesto ho můžeme prozkoumávat. Digitální data (ve formě jedniček a nul) zachycená teleskopy ve vesmíru astronomové  překládají  do obrazů a tím vytvářejí vizuální vypodobnění toho, co je jinak naším očím skryto. Což tak ale prožívat tato data jinými smysly, jako je sluch? To umožňuje proces zvaný sonifikace, jenž převádí data do zvuku.

Překlad začíná na levé straně obrazu a pohybuje se doprava, přičemž zvuky představují polohu a jas zdrojů. Světlo objektů umístěných v horní části obrazu je slyšet jako vyšší výšky tónu, zatímco intenzita světla má vliv na hlasitost. Hvězdy a kompaktní zdroje jsou převedeny na jednotlivé noty, zatímco rozšířené mraky plynu a prachu produkují hukot. Crescendo nastane v okamžiku, kdy dojdeme ke světlé oblasti vpravo dole na obrázku. Na tomto místě sídlí ve středu galaxie supermasivní černá díra o hmotnosti 4 miliony solárních hmot, známá jako Sagittarius A*, kde jsou oblaka plynu a prachu nejzářivější.

Zvuk hraje významnou úlohu v našem chápání světa a vesmíru kolem nás. Prozkoumejte, jak vědci z NASA využívají rentgenovou observatoř Chandra a další přístroje ke studiu vesmíru pomocí zvuku na webových stránkách Universe of Sound.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu