Pouťové varhany hrají rock! | zdroj: YouTube


Poslechněte si, jak 110 let staré mechanické varhany hrají Bohemian Rhapsody od kapely Queen

TÉMATA: rock | Queen | Fredie Mercury | mechanické hudební nástroje

user-avatar

Ivanhoe

26. 07. 2015 | 09:00

U pouťových varhan předminulého století bychom čekali, že zahrají jen nějakou prostou kolovrátkovou odrhovačku. Jenže jak se nedávno ukázalo, 110 let staré mechanické varhany z dílny mistra Charlese Marenghiho si troufnou i na jeden z největších rockových songů všech dob – Bohemian Rhapsody od Freddieho Mercuryho. A nehrají ji vůbec špatně.

Bohemian Rhapsody složil v roce 1975 frontman britské kapely Queen Fredie Mercury pro album nazvané A Night at the Opera. Skladba se stala obrovským hitem navzdory tomu, že trvala šest minut, což byl dvojnásobek obvyklé délky singlu v tehdejší době. Okupovala přední příčky hitparád a byla jedním z nejprodávanějších a také nejdražších singlů všech dob. Mercury nikdy neprozradil skrytý význam textu písně, o němž se mnozí domnívají, že se týká vztahových záležitostí.

Foto kapely Queen k albu A Night at the Opera

 Kultovní píseň se od svého vzniku dočkala se řady coververzí a byla použita v mnoha filmech. Není proto divu, že její melodie byla naprogramována i do starožitných, krásně vyzdobených pouťových varhan, které byly před 110 lety zkonstruovány tak, aby na veřejných prostranstvích automaticky produkovaly hudbu a plně tak nahradily hudební těleso. K tomu sloužilo 81 kláves, 350 varhanních píšťal a pás papíru s hudebním programem zaneseným do děr, jenž řídil tok vzduchu k jednotlivým píšťalám.

Marenghiho varhany z roku 1905

Varhany byly celou dobu pečlivě udržované, a dodnes proto vydávají krásný zvuk, který je záměrně hlasitý tak, aby byl slyšet i do vzdálenějších řad davu na veřejném prostranství.

user-avatar

Ivanhoe

26. 07. 2015 | 09:00

Zavří­t reklamu