válkaČeskoslovenskoobjevy

Portugalská dívka prožila dětství v kurníku. Kdákala, jedla jen zrna a mávala rukama jako křídly

Portugalská dívka prožila dětství v kurníku. Kdákala, jedla jen zrna a mávala rukama jako křídly
Zdroj: odditycentral.com

V roce 1980 řešilo celé Portugalsko podivný případ devítileté Marii Isabely Quaresmy Dos Santos, která strávila prvních devět let svého života mezi slepicemi, kuřaty a kohouty v kurníku na dvorku svých rodičů. Umístila ji tam její duševně nemocná matka, prý snad proto, že nepovažovala Mariu za součást rodiny.

Marta Šindlauerová 8. července 2020

Dívenka se stravovala pouze tím, co dostávala i zvířata kolem ní – naživu ji udržovaly zrna, listy zelí nebo zbytky od stolu. Zajímavé ovšem bylo, že Mariini sourozenci vedli zcela normální život: žili v přilehlém plně vybaveném domě, chodili do školy a kamarádili se s vrstveníky. Sousedé Dos Santosových o holčičce žijící mezi slípkami věděli, ale nebylo to v jejich povaze, aby se míchali do záležitostí ostatních rodin. V chudé portugalské vesničce se každý staral jen o to svoje, jmenovitě o své políčko na poli.

Mariu se pokusila zachránit jedna z jejích tet, která se na život své malé neteře už nemohla dívat. Podala na její rodiče stížnost úřadům a ty holčičku poslaly na četná vyšetření k lékařům. Prohlídky odhalily Mariiny vážné zdravotní potíže, nutná lékařská péče jí ale z nějakého důvodu poskytnuta nebyla, a tak její teta nemohla udělat nic jiného než ji opět vrátit rodičům. Až o čtyři roky později se případem začala zabývat radioložka z nedaleké nemocnice (o kuřecí dívce jí pověděly kolegyně), která zburcovala tisk, aby se o Mariu začal zajímat a tím pádem jí i pomohl. Do mediálního humbuku se nakonec zapojila i tehdejší první dáma Portugalska, Manueal Eanes. I ta se zasloužila o to, aby byla Maria Dos Santos přijata do rehabilitačního centra v Lisabonu. Tamější doktoři byli stavem holčičky šokováni.

„Dívka je intelektuálně a sociálně zaostalá, chování a reakce jsou na velmi elementární úrovni, její projevy obecně silně připomínají chování zvířat,“ uvedl tehdy vedoucí dětského duševního ústavu. Noviny také zmiňovaly to, že Maria nebyla schopna vůbec mluvit, vydávala jen zvuky podobné kdákání. Také pohybovala rukama jako křídly a dělala jen velmi malé a rychlé kroky, podobně jako kur. Na zaostalém vývoji dívky se nepochybně podílela i jednotvárná, nedostačující strava. Těchto příznaků se Maria nezbavila ani o několit let později. Sice ještě pořád nemluvila a některé její mimické projevy evokovaly ty slepičí, ovšem její intelektuální úroveň se zlepšila, projevovala samostatnost a dokázala nějakým způsobem vyjádřit co chce a co nechce.

Maria se nachází v ústavu doteď, o jejím zdravotním stavu však není nic známo – snad jedině to, že se její vývoj zastavil na úrovni čtyřletého dítěte. Nikdy nebyla pořízena ani žádná fotografie Marii. Zato se vyrojily pochybnosti, zda historky, kterými čtenáře krmily noviny, byly pravdivé – to však vzhledem k embargu uvaleném na informace o jejím zdravotním stavu nelze zjistit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu