válkaČeskoslovenskoobjevy

Portréty žen, které se vzpírají mainstreamovým stereotypům o ženství

Portréty žen, které se vzpírají mainstreamovým stereotypům o ženství
Zdroj: iheartgirl.com/Jessica Yatrofski
+ 10 fotek+ 11 fotek

Newyorská fotografka Jessica Yatrofsky svými portréty boří obvyklé stereotypy o ženách, kterými nás v dnešní době bombardují média. Její portréty žen jsou více méně asexuální a zobrazují ženy, které jsou spíše androgynní a vzpírají se tak konvenčním genderovým škatulkám.

blondie 30. září 2015

Po úspěchu knihy I Heart Boy z roku 2011 vydává Jessica Yatrofski monografii věnovanou tentokrát ženám – I Heart Girl. Shrnula v ní stovku portrétů mladých žen – nahých i polooblečených, s jemnými i hrubšími rysy, které se však všechny vymykají tradiční představě o tom, jak má atraktivní žena vypadat. Místo toho nabízí nový pohled na dnešní ženy, ukazuje je, jaké opravdu jsou, a nutí tak diváka přehodnotit své představy o ženské kráse.

„Nedělám erotické snímky, ani se nepokouším erotiku vzbuzovat. Své objekty fotografují z hlediska pozorování a studia – nepřidávám jim žádný sexuální nádech,“ upozorňuje fotografka. V její kolekci fotek ostatně nikde nenajdete hypersexualizované ženské archetypy, které dnes tak často vídáme v reklamách a časopisech.

„Záleželo mi na tom, abych uctila a oslavila ženskou rozmanitost a osobitý způsob, kterým se každá z žen projevuje,“ zdůraznila fotografka. Zároveň doufá, že svými fotkami vyvolá diskusi o ženské postavě a o tom, jak jednostranně je dnes prezentovaná v médiích.

Další články

Zavří­t reklamu