válkaČeskoslovenskoobjevy

Porod motorovou pilou, tři století poměrně běžná věc

Porod motorovou pilou, tři století poměrně běžná věc
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Motorová pila, nebo její zmenšený ekvivalent, měl dlouhá léta využití v medicíně, konkrétně v porodnictví. Používal se při komplikovaných porodech v případech tzv. symphysiotomie. Až později porod touto pilou nahradil dnes běžný císařský řez.

Tomáš Chalupa 22. února 2019

Ještě v 18. století byl tento druh porodu poměrně častý. Císařský řez se považoval za rizikový, a porodníci tak raději volili řetězovou pilku. Symphysiotomie byla populární už na konci 16. století. V podstatě šlo o rozšíření porodního kanálu, přičemž pilkou se rozřízla pánev ženy.

Hojně se tato dosti bolestivá a drastická metoda prováděla v Irsku. Skotští lékaři, jmenovitě John Aitken a James Jeffray ale zjistili, že řezání pánevní kosti běžným lékařským nožem nebo skalpelem trvá poměrně dlouho, je často nepřesné a samozřejmě bolestivé. Byli to právě tihle dva, kdo vynalezli speciální pilu na bázi řetězové pily. Později celý mechanismus pilky vylepšil ještě ortoped jménem Bernard Heine.

S vynálezem a masivním používáním anestezie bylo používání pilky při porodu přímo doporučováno jako vůbec nejvhodnější postup. Později ale tato metoda přestala být používána ve prospěch klasického císařského řezu.

Roku 1905 si jistý těžař dřeva ze San Francisca jménem Samuel L. Bens všiml, že by Heineho pila mohla za určitých okolností sloužit ke kácení stromů. S patentem přišel o deset let později Kanaďan James Shand. Do vývoje motorové pily se zapojila také německá společnost Festo a později se připojili i další, mezi nimi například Andreas Stihl, jehož jméno nesou motorové pily této značky dodnes.

Motorové pily se ale zrodily původně z řetězové pily irských lékařů. Ovšem Irsko má se symphysiotomii problém, protože tento zákrok byl prováděn mezi lety 1944–1987 na 1500 ženách, a to údajně bez jejich souhlasu. Ženy popsaly tyto zákroky jako masakr, velmi bolestivé a někdy s trvalými následky. Irsko tak nyní čelí žalobám těchto žen, které se za hrůzné porody domáhají odškodnění. Problematikou provádění symphysiotomie se zabýval také výbor OSN proti mučení, který rovněž vyzval Irsko k odškodnění těchto žen a také k tomu, aby pohnali před soud lékaře, kteří tento bolestivý zákrok prováděli bez souhlasu pacientek a někdy i zcela zbytečně. Zda se tak stane, ukáže až budoucnost.

Další články

Zavří­t reklamu