válkaČeskoslovenskoobjevy

Populární juky z národního parku Joshua Tree nejspíš úplně vyhynou. Na vině jsou klimatické změny

Populární juky z národního parku Joshua Tree nejspíš úplně vyhynou. Na vině jsou klimatické změny
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Zažily ještě dinosaury, ale do dalšího století se možná už nepodívají. Ikona kalifornského parku Joshua Tree mizí ze zemského povrchu.

Simona Knotkova 7. srpna 2019

Strom, který je u nás známý pod názvem juka krátkolistá, obývá planetu Zemi už od čtvrtohorního pleistocénu. Najdete ho pouze v Mohavské poušti, kde je hlavním lákadlem národního parku Joshua Tree. Nebude to ale možná trvat dlouho a nenajdete ho ani tam – podle studie vypracované badateli z Kalifornské univerzity strom pomalu, ale jistě mizí. Na vině jsou také v tomto případě klimatické změny.

Nejhorším scénářem je, že do konce stávajícího století zmizí veškeré juky. Pokud se světu podaří významně snížit produkci skleníkových plynů, v letech 2070 až 2099 zůstane v přírodě 19 % těchto stromů. Pokud dojde jen k nepatrné klimatické změně k lepšímu, bude to pouhých 14 %. To aspoň ukazuje počítačový model, který vypracovali kalifornští vědci.

Ti zkoumali všech čtrnáct míst v parku s jukami. Zjistili, že lokality s hustějším výskytem stromů mají vlhčí půdu, častěji tam prší a jsou tam nižší maximální naměřené teploty. Jednalo se o spíše západní oblasti s vyšší nadmořskou výškou.

„Osud těchto neobvyklých, úžasných stromů je v našich rukách. Jejich počet klesne, ale jak moc, to záleží jen na nás,“ říká vedoucí studie, ekoložka Lynn Sweet. V ohrožení jsou zejména mladé stromy, které ještě nemají dostatečně vyvinutý kořenový systém a na rozdíl od starších zástupců nejsou schopné přežít krátkodobá období sucha či každoroční změnu počasí.

Dalším faktorem, který rozhoduje o přežití juk, jsou podle Sweet přírodní požáry. Za jejich zvýšením v posledních letech stojí smog z výfukových plynů, který přispívá množení nepůvodní trávy. Díky ní se poté oheň snáze rozšiřuje.

„Požáry jsou úplně stejnou hrozbou jako klimatické změny. Odstraňování trávy správci parku pomáhá tuto oblast chránit. Chráněním stromů chrání i původní hmyz a živočichy, kteří jsou na jejich pomoci také závislí,“ uzavírá Sweet.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu