Fotka zachycující popravu německého komunisty dodnes budí kontroverze.

Fotka zachycující popravu německého komunisty dodnes budí kontroverze. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Poprava komunisty v Mnichově: Lze této fotografii vůbec věřit?

TÉMATA: německo | fotografie | první světová válka | komunisté

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 10. 2016 | 13:00

Snímek znázorňuje popravu mladého komunisty, který hrdě a se vzdorem hledí na popravčí četu. Měla ukázat statečnost komunistů, kteří vedli po skončení 1. světové války v roce 1918 pouliční válku s německou vládou. Německo bylo tehdy v chaosu a zmítáno vnitřními poválečnými problémy. Jenže na fotce cosi nesedí...

Zatímco některé zdroje uvádí, že jde o skutečnou reálnou situaci, jiní tvrdí, že jde o zinscenovanou fotografii a podvrh. Popravčí četa stojí příliš blízko mladíkovi, je také blízko zdi, takže by střelce mohly zranit odražené kulky nebo kousky omítky. Voják nejblíže velícímu důstojníkovi zaujímá úplně špatný postoj. Takto by komunistu nemohl vůbec zasáhnout, navíc pušku drží špatně a ještě hledí do objektivu. Také mladík, který má být každou chvíli usmrcen, působí přespříliš klidně, až blazeovaně, navíc je perfektně oblečený, přesně tak, jak se na mladého pouličního bojovníka sluší. Zkrátka vše nasvědčuje tomu, že jde spíše o zinscenovanou fotografii. 

Podobné fotografie byly v té době poměrně běžné – fotografové se snažili, aby jejich snímky vyprávěly určitý příběh. Popravčí četa jsou vojáci Freikorpsu. Byly to polovojenské jednotky složené z bývalých vojáků, kteří byli po válce propuštění z armády. Právě oni byli nasazeni k rozdrcení takzvané Bavorské sovětské republiky, kterou v Mnichově roku 1919 nastolili komunisté. Část členů Freikorpsu se později stala členy nacistických oddílů SA. 

 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 10. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu