válkaČeskoslovenskoobjevy

Popelář třicet let prohrabával koše a zachraňoval fotky z první světové války

Popelář třicet let prohrabával koše a zachraňoval fotky  z první světové války
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 18 fotek+ 19 fotek

Bob Smethurst byl britský popelář, který se zapříčinil o záchranu tisíců fotek, ale také medailí, dopisů a dokonce kulek. To vše lidé jednoduše vyhodili do odpadků a nebýt Smethursta, navždy by to zmizelo.

Tomáš Chalupa 12. května 2015

Smethurst našel své první fotografie a dopisy z první světové války v průběhu 70 let minulého století. Teď už má doma přes 5000 fotografií, zachycující vše od děsivých bitev v zákopech po usměvavé mladíky odcházející se svou jednotkou do bitvy.

Je zajímavé, že hlavně v sedmdesátých a osmdesátých letech lidé velmi často vyhazovali staré fotografie a nejrůznější předměty svých praotců, kteří bojovali ve válce. „Většinu svých fotek jsem našel právě v tomto období. Je to asi tím, že v těchto letech ti lidé umírali a jejich příbuzní se prostě zbavovali jejich věcí, možná ani nevěděli, co vyhazují. Možná jediná chvíle, kdy si všimli, co je na fotkách byla, když je mačkali,“ říká Smethurst.

K tomu, aby vůbec mohl fotografie najít, pomohl fakt, že v tehdejších dobách popeláři nosili popelnice na zádech a ručně je vysypávali. „V té chvíli jsme viděli všechno, co v popelnici bylo. Mohl jsem tak zahlédnout i ty fotografie a vzít si je,“ dodává Smethurst. Získal tak fotografe ze všech možných období války. „Mám fotografie přímo ze zákopů, mám například i vojáky Commonwealthského indického regimentu, mám německé fotografie. Je zajímavé, že Němci fotky posílali jako pohlednice a psali na ně vzkazy domů. Angličané to nedělali, měli to zakázané,“ vysvětluje Smethurst.

Smethurst nyní přemýšlí, co se svou unikátní sbírkou udělá. Dát do muzea je jedna možnost, ale ta se mu příliš nezamlouvá. „Pokud je dám do muzea, už je nikdy nikdo neuvidí. Oni je jen dají do archivu a tam zůstanou. Zatím nemám žádný velký plán, co s nimi udělat. Ale mám děti, tak bych to mohl jednou předat jim,“ uzavírá Smethurst.

Další články

Zavří­t reklamu