válkaČeskoslovenskoobjevy

Ponurou současnost USA předpověděl už před lety astronom Carl Sagan

Ponurou současnost USA předpověděl už před lety astronom Carl Sagan
Zdroj: Wikimedia Commons, Kenneth C. Zirkel, CC BY-SA 4.0

Několik let starý výrok Carla Sagana se stal po zvolení Donalda Trumpa virálem. Podle některých se astronomovi podařilo vystihnout temnou budoucnost USA.

Simona Knotkova 4. června 2021

Carl Sagan se do historie vědy zapsal jako významný astronom a astrofyzik. Zastával skeptický nadhled a mimo jiné se podílel na hledání mimozemské inteligence. Širé veřejnosti je známý díky množství popularizačních knih. Jednou z nich byla v roce 1995 publikace The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark, kterou Sagan nazval jako „osobní výpověď reflektující můj životní milostný vztah s vědou“.

Thumbnail # Hitlerův konstruktér předpověděl, že Marsu bude vládnout jistý Elon
Mohlo by Vás zajímat:

Hitlerův konstruktér předpověděl, že Marsu bude vládnout jistý Elon

Z knihy mimo jiné pochází výrok, který se v roce 2017, krátce po zvolení Donalda Trumpa do úřadu prezidenta USA, stal virálem. Podle mnoha jedinců totiž dokonale reflektuje současný stav země. Co se týče dezinformovanosti, ztracené schopnosti hledat pravdu či hrstky lidí ovládajících svět pomocí technologických nástrojů (sociální média), můžeme paralelu vidět ale v celém dnešním světě.

„Věda je víc než jen soubor znalostí; je to způsob myšlení. Mám zlé tušení, že Amerika za časů mých dětí nebo vnuků bude země s ekonomikou služeb a informací, kdy skoro všechny klíčové výrobní odvětví přejdou do jiných zemí. Kdy úžasné technologické síly budou v rukách hrstky lidí a žádný zástupce veřejného zájmu k nim nebude mít přístup. Kdy lidé ztratí schopnost určovat si vlastní agendy nebo je vědomě zpochybňovat u autorit. Kdy budeme svírat krystaly a nervózně se ptát horoskopů, naše kritické schopnosti upadnou, nebudeme schopni rozlišovat mezi tím, co vypadá dobře, a tím, co je skutečné, a sklouzneme, takřka bez povšimnutí, zpátky do časů pověr a temnoty,“ stojí v textu.

Thumbnail # Znásilnil Donald Trump svoji exmanželku Ivanu? V manželství to není možné, tvrdí jeho právník
Mohlo by Vás zajímat:

Znásilnil Donald Trump svoji exmanželku Ivanu? V manželství to není možné, tvrdí jeho právník

Nebylo to mimochodem naposledy, co Sagan něco podobného pronesl. V rozhovoru z roku 1996 s novinářem Charliem Rosem pro změnu řekl:

„Věda je víc než soubor znalostí. Je to způsob myšlení. Způsob skeptického vyslýchání vesmíru s dobrým porozuměním lidské omylnosti. Pokud nebudeme schopni pokládat skeptické otázky, abychom vyslechli ty, kteří nám říkají, že něco je pravda, tak pak se nabízíme dalšímu šarlatánovi, politickému nebo náboženskému, který se bude procházet opodál.“

Další články

Zavří­t reklamu