válkaČeskoslovenskoobjevy

Ponožky jsou nejstarším druhem lidského oděvu

Ponožky jsou nejstarším druhem lidského oděvu
Zdroj: thevintagenews.com

Dnes jsou ponožky naprosto běžnou součástí našeho každodenního odívání. Jejich cesta k tomuto stavu byla poměrně dlouhá. Ponožky jsou totiž nejstarším druhem oděvu vůbec.

Tomáš Chalupa 16. ledna 2018

Vše začalo už v době kamenné a právě kvůli tomu jsou ponožky považovány za nejstarší typ lidského oděvu. Naši předkové tehdy začali své nohy balit do zvířecích kůží, aby se zahřáli a pohodlněji se jim chodilo.

Nejstarší pár ponožek byl nalezen v egyptském Oxyrhynchu a pochází ze 3. – 5. století. Dnes je vystavuje Victoria and Albert Museum v Londýně. Od těch dob si lidé ponožky oblíbili. Slavný řecký básník Hésiodos oslavuje v jedné své básni „piloi“, což byl antický typ ponožek vyrobený ze zvířecí srsti.

Římané, podobně jako dnes někteří Češi, nosili s oblibou ponožky v sandálech. Zejména se to týkalo vojáků – legionářů, absolvující dlouhé pochody.

Zatímco Římané a Řekové si navlékali ponožky kvůli jejich praktickému účelu, ve zbytku Evropy je nosili zejména „svatí“ muži na znamení čistoty.

Zajímavé je, že na konci prvního tisíciletí byly ponožky také významným statusovým znakem. Pokud byl někdo bohatý a měl vliv, pak byste na jeho nohou s největší pravděpodobností spatřili barevné ponožky. Teprve o pět století později, s vynálezem pletacího stroje, se ponožky staly mnohem dostupnějšími, protože je už nebylo nutné vyrábět ručně.

Další články

Zavří­t reklamu