válkaČeskoslovenskoobjevy

Ponořená socha Buddhy, stará 600 let se, začala vynořovat z vody

Ponořená socha Buddhy, stará 600 let se, začala vynořovat z vody
Zdroj: messagetoeagle.com

Socha Buddhy byla ponořena ve vodě po celé dlouhé roky, najednou se však začala vynořovat nad hladinu. Mají to na svědomí stavební a rekonstrukční práce, které způsobily pokles hladiny řek.

Tomáš Chalupa 27. ledna 2017

Socha o výšce 1,5 metrů je vytesána do stěny vodního rezervoáru Chung-men v čínské provincii Ťiang-si. Podle archeologů pochází ze 14. století, kdy v Číně vládla dynastie Ming. Toho, že se socha vynořuje, si všimli vesničané asi před měsícem. Podle odborníků voda soše nijak neuškodila, naopak ji ochránila před lidmi, kteří by ji mohli poškodit.

Voda v rezervoáru Chung-men klesla o deset metrů kvůli renovačním pracem. Právě díky takto velkému poklesu se socha objevila nad hladinou. Rezervoár byl postaven na ruinách starobylého města Siao-š‘. Vědci proto očekávají, že se možná z hladiny vynoří ještě další sochy nebo jiné objekty. Buddhismus je v Číně velmi rozšířen, stejně jako je v celé zemi mnoho různých skalních rytin a soch Buddhy. Nejznámější taková socha se nachází u města Le-šan a má výšku 71 metrů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu