Krátery kolem Mrtvého moře znepokojují vědce.

Krátery kolem Mrtvého moře znepokojují vědce. | zdroj: news.yahoo.com


Pomsta přírody: Kolem vysychajícího Mrtvého moře se množí obří díry a ohrožují obyvatele

TÉMATA: izrael | mrtvé moře | ekologická katastrofa

user-avatar

Markéta Oderská

24. 03. 2015 | 07:30

Téměř 3 000 kráterů se vytvořilo podél pobřeží Mrtvého moře za posledních 30 let. Rychlost, s jakou v poslední době vznikají, znepokojuje ekology i místní úředníky, kteří se obávají, že okolní domům i infrastruktuře hrozí kolaps.

První kráter byl v oblasti zaznamenán v 80. letech, od roku 1990 jich tu bylo napočítáno čtyřicet a v roce 2005 už jeden tisíc! Nyní se každý den prakticky utvoří jedna díra. Odborníci ovšem netuší, kdy a kde se objeví. „Mohou vzniknout přes noc. Nebo postupně, což je činí nepředvídatelnými a velmi nebezpečnými,“ upozornil šéf ekologické společnosti EcoPeace na Blízkém východě Gidon Bromberg.

Vznik trhlin souvisí s vysycháním Mrtvého moře. Jak se solné jezero odpařuje, zůstávají po něm ložiska soli. Sůl je zprvu pevná, ale vlivem koloběhu deště, spodních vod a řek se rozpouští a zanechává po sobě pod povrchem země prohlubně. Nejděsivější na celé věci je to, že se může několik děr sloučit dohromady a propadnout se v jeden velký zející kráter.

Už v roce 2005 Bromberg varoval, že pukliny mohou spolknout kus silnice, pole s datlovníky a několik budov na severozápadním břehu jezera. Také hotely na pobřeží jsou vystaveny nebezpečí. „Jestli se nic neudělá, je to jen otázka času, že někdo zemře,“ prohlásil Bromberg a vzápětí ironicky poznamenal: „Dobrou zprávou je, že pokud vás díra pohltí, pojmenují ji po vás.“

Letecký pohled na utvářející se pukliny

Podle ekologů jsou množící se trhliny v okolí Mrtvého moře přímým důsledkem nevhodného hospodaření s vodními zdroji. „Je to pomsta přírody,“ míní Bromberg. Podle ekologů může za odpařování Mrtvého moře hlavně odklon vody z řeky Jordánu a výstavba přehrad a retenčních nádrží. Nyní totiž do Mrtvého moře proudí jen desetina původního množství vody z řek a potoků. To spolu s odváděním vody z jezera do letovisek a lázní a těžbou minerálů na břehu zapříčinilo, že se rozloha jezera smrskla o třetinu a hladina Mrtvého moře poklesla celkem o 40 metrů. Nyní jezero ročně klesne o 0,8 až 1,2 metry ročně! Pokud to bude stejným tempem pokračovat, Mrtvé moře může do roku 2050 vyschnout docela.

Teď se však zdá, že Izrael a Jordán, na jejichž území Mrtvé moře leží, konečně našly řešení. Minulý měsíc podepsaly dohodu o vybudování odsolovacího zařízení a 200 kilometrů dlouhého kanálu, který by z Rudého moře přiváděl do jezera mořskou vodu. Není ovšem jisté, zda tento projekt výrazně omezí odpařování jezera, neboť plánovaných 100 milionů kubíků na to zřejmě nebude stačit.

 

user-avatar

Markéta Oderská

24. 03. 2015 | 07:30

Zavří­t reklamu