válkaČeskoslovenskoobjevy

Pomsta přírody: Kolem vysychajícího Mrtvého moře se množí obří díry a ohrožují obyvatele

Pomsta přírody: Kolem vysychajícího Mrtvého moře se množí obří díry a ohrožují obyvatele
Zdroj: news.yahoo.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Téměř 3 000 kráterů se vytvořilo podél pobřeží Mrtvého moře za posledních 30 let. Rychlost, s jakou v poslední době vznikají, znepokojuje ekology i místní úředníky, kteří se obávají, že okolní domům i infrastruktuře hrozí kolaps.

Markéta Oderská 24. března 2015

První kráter byl v oblasti zaznamenán v 80. letech, od roku 1990 jich tu bylo napočítáno čtyřicet a v roce 2005 už jeden tisíc! Nyní se každý den prakticky utvoří jedna díra. Odborníci ovšem netuší, kdy a kde se objeví. „Mohou vzniknout přes noc. Nebo postupně, což je činí nepředvídatelnými a velmi nebezpečnými,“ upozornil šéf ekologické společnosti EcoPeace na Blízkém východě Gidon Bromberg.

Vznik trhlin souvisí s vysycháním Mrtvého moře. Jak se solné jezero odpařuje, zůstávají po něm ložiska soli. Sůl je zprvu pevná, ale vlivem koloběhu deště, spodních vod a řek se rozpouští a zanechává po sobě pod povrchem země prohlubně. Nejděsivější na celé věci je to, že se může několik děr sloučit dohromady a propadnout se v jeden velký zející kráter.

Už v roce 2005 Bromberg varoval, že pukliny mohou spolknout kus silnice, pole s datlovníky a několik budov na severozápadním břehu jezera. Také hotely na pobřeží jsou vystaveny nebezpečí. „Jestli se nic neudělá, je to jen otázka času, že někdo zemře,“ prohlásil Bromberg a vzápětí ironicky poznamenal: „Dobrou zprávou je, že pokud vás díra pohltí, pojmenují ji po vás.“

Letecký pohled na utvářející se pukliny

Letecký pohled na utvářející se pukliny

Podle ekologů jsou množící se trhliny v okolí Mrtvého moře přímým důsledkem nevhodného hospodaření s vodními zdroji. „Je to pomsta přírody,“ míní Bromberg. Podle ekologů může za odpařování Mrtvého moře hlavně odklon vody z řeky Jordánu a výstavba přehrad a retenčních nádrží. Nyní totiž do Mrtvého moře proudí jen desetina původního množství vody z řek a potoků. To spolu s odváděním vody z jezera do letovisek a lázní a těžbou minerálů na břehu zapříčinilo, že se rozloha jezera smrskla o třetinu a hladina Mrtvého moře poklesla celkem o 40 metrů. Nyní jezero ročně klesne o 0,8 až 1,2 metry ročně! Pokud to bude stejným tempem pokračovat, Mrtvé moře může do roku 2050 vyschnout docela.

Teď se však zdá, že Izrael a Jordán, na jejichž území Mrtvé moře leží, konečně našly řešení. Minulý měsíc podepsaly dohodu o vybudování odsolovacího zařízení a 200 kilometrů dlouhého kanálu, který by z Rudého moře přiváděl do jezera mořskou vodu. Není ovšem jisté, zda tento projekt výrazně omezí odpařování jezera, neboť plánovaných 100 milionů kubíků na to zřejmě nebude stačit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu