válkaČeskoslovenskoobjevy

Pompeje ze 190 tisíců kostek Lega! Do muzea v Sydney ho nemohli ani pronést

Pompeje ze 190 tisíců kostek Lega! Do muzea v Sydney ho nemohli ani pronést
Zdroj: smh.com.au
+ 3 fotky+ 4 fotky

V Nicholsonově muzeu patřícímu Univerzitě v Sidney otevřeli novou výstavu. Jde o model starověkých Pompejí postavený ze stavebnice Lego. Muzeum si na to najalo profesionálního lego-stavitele.

Tomáš Chalupa 2. února 2015

Model Lego Pompeje je už třetím podobným kouskem, který v Sidney vystavují. Už dříve se tu pochlubili římským Koloseem a také athénskou Akropolí. Model Pompeí je postaven ze 190 000 kostek a jeho stavba trvala 470 hodin. Aby mohlo takové dílo vzniknout, muselo muzeum angažovat profesionálního lego-stavitele Ryana McNaugha, přezdívaného The Brickman. Ten je jen jedním z 12 certifikovaných stavitelů Lega na světě.

„Pompeje jsou dvakrát větší než předchozí model Akropole, což s sebou přineslo množství výzev. Hlavní problém byl, že dveře mojí dílny prostě nejsou dost velké, aby jimi model vůbec prošel,“ vysvětluje McNaugh. Musel proto model rozdělit na dvě poloviny a každou přemístit z dílny zvlášť. A to zdaleka nebylo všechno. „V modelu je obsaženo množství příběhů a konkrétních postav. Dostal jsem dlouhý seznam položek, co vše musí v modelu být. Vtip byl v tom, udělat to všechno bez toho, aby se model neustále zvětšoval,“ dodává McNaugh.

V Legu Pompejích tak mohou lidé najít i skutečné postavy, které toto město v minulosti navštívily. Je zde třeba figurka ztvárňující Giuseppa Forelliho, slavného archeologa z 19. století, dále autor slavného románu Tři mušketýři Alexander Dumas a nechybí ani Wolfgang Amadeus Mozart, který do města zavítal, když mu bylo třináct let. Slavných osobností je v Pompejích celá řada.

Model zachycuje jak podobu města v okamžiku jeho zničení výbuchem Vesuvu, tak jeho současnou podobu. Prolíná se tak zde historie se současností. Model představuje 50 konkrétních staveb nebo lokací, které v Pompejích byly nebo stále tu ještě jsou.

Stavebnicové modely nejen z lega jsou podle pracovníka univerzity Craiga Barkera vítaným zpestřením muzejních expozic. „Už nejsme někdy v šedesátých letech minulého století, kdy se vystavovaly pouze původní historické artefakty, protože nic jiného údajně nemělo hodnotu. Dnes tu máme počítačem vytvořené 3D modely, modely z korku nebo plastu a Lego model je tak jen dalším krokem v tomto trendu.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu