válkaČeskoslovenskoobjevy

Pomozte vyluštit tajný kód na středověkém meči

Pomozte vyluštit tajný kód na středověkém meči
Zdroj: livescience.com

Když se v roce 1825 našel v řece Witham v hrabství Lincolnshire meč ze 13. století, nikdo netušil, že se z něj stane záhada, kterou nebudou schopni vyřešit nejlepší historici světa. Meč má na sobě totiž nápis, který ze všeho nejvíc připomíná kód. A nikdo neví, co znamená.

Tomáš Chalupa 18. srpna 2015

Meč není ničím zajímavý, je to standardní meč používaný po celé Evropě ve 13. století. Jenže nápis +NDXOXCHWDRGHDXORVI+ nikdo nedokáže vyluštit. Předpokládá se, že jde o nějakou magickou formuli, modlitbu nebo vzkaz. Možná měl nápis zlepšovat schopnosti člověka, jemuž meč tenkrát patřil. Britská knihovna už zveřejnila výzvu, aby se do luštění kódu zapojila široká veřejnost. Historici jsou totiž v koncích, netuší nejen, co kód znamená, ale ani v jakém jazyce je napsán.

Student historie Marc van Hasselt už přišel s teorií, že meče s podobnými nápisy byly používány po celé Evropě. Podle švédských výzkumníků byl meč ukován v Německu. Němečtí nájezdníci z dob před příchodem křesťanství zdobili své zbraně nejrůznějšími posvátnými runami. Možná tento zvyk zůstal až do doby křesťanství, jen runy nahradila písmena.

Jenže ať je to, jak je to, stále nikdo nepřišel s jasným výkladem toho, co je na meči napsáno. Jestli je to provolání k Bohu, jak tvrdí mnozí, pak by to jistě dávalo smysl, ovšem stále chybí to hlavní – rozluštění. Van Hasselt tvrdí, že nápis je psaný latinsky a první dvě písmena ND znamenají Nostrum Dominus, tedy Náš pán. XOX je prý svatá trojice. Jenže to je jen jedna z mnoha teorií. Takže vybízíme tímto naše čtenáře, rozluštěte středověký kód a pomozte objasnit tuto záhadu.

Další články

Zavří­t reklamu