válkaČeskoslovenskoobjevy

Polští lékaři přelstili nacisty: píchali Židům tyfus, aby nemuseli do koncentráku

Polští lékaři přelstili nacisty: píchali Židům tyfus, aby nemuseli do koncentráku
Zdroj: warhistoryonline.com

Doktor Stanislaw Matulewicz byl v roce 1939 zajatcem v německém táboře. Strávil zde tři roky, než se mu podařilo uprchnout dírou v ostnatém drátě.

Tomáš Chalupa 5. října 2016

Vrátil se do rodného města Rozwadów, kde se dal do služeb podzemní organizace a současně pracoval pro Červený kříž. Jako lékař chodil v noci tajně léčit židovské pacienty. Spolu s ním léčil Židy jeho kamarád ze studií Stanislaw Matulewicz. Společně přišli na to, že Němci mají panickou hrůzu z tyfu. Stalo se to, když přišli k jednomu jejich známému, který se pokusil spáchat sebevraždu. Měl odjet do koncentračního tábora a velmi dobře věděl, co ho tam čeká. Proto si raději sáhl na život.

Oba doktoři věděli, že když se píchne do těla vakcína proti tyfu, ještě několik hodin poté ukazují testy, že daný člověk trpí fyfem. Přesně to udělali svému známému a pak počkali, až přijdou Němci. Oznámili jim, že onen člověk má tyfus. Němci ho odmítli zařadit do transportu a ponechali jej svému osudu.

Dva lékaři vymysleli geniální plán. Pochopili, že takto mohou zachránit mnoho Židů před deportací do koncentračního tábora. Začali vpichovat vakcínu proti tyfu a následně označovat Židy jako nakažené tyfem. Plán fungoval bezvadně. Němci nechtěli nákazu zavléct do svých továren na smrt. Nakonec dali do karantény celou obec Rozwadów.

Jen jednou se celý plán ocitl v ohrožení. Němcům začalo být podezřelé, že přestože v obci řádil tyfus, nikdo v ní neumíral. Poslali do Rozwadówa vlastní doktory, aby zjistili, co se tam děje. Naštěstí o tom Poláci věděli dopředu a hned na začátku prohlídky ukázali Němcům nejzuboženější a nejšpinavější Židy, jaké se jim podařilo sehnat. Němci se na ně kradmo podívali, otočili se a rychle zmizeli.

Oba lékaři takto dokázali zachránit 8000 lidských životů. O jejich činu se svět dozvěděl až v roce 1977, když o tom napsali v jednom článku do odborného časopisu o mikrobiologii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu