válkaČeskoslovenskoobjevy

Polští faráři pálili knihy Harryho Pottera a Stmívání. Sklidili za to kritiku

Polští faráři pálili knihy Harryho Pottera a Stmívání. Sklidili za to kritiku
Zdroj: theguardian.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Fotografie z bizarní události byly publikovány na facebookové stránce polské organizace SMS z nieba. Katoličtí kněží na nich pálili několik předmětů a knih včetně slavných publikací z pera J.K. Rowlingové a Stephenie Meyerové.

Simona Knotkova 14. dubna 2019

Když se řekne pálení knih, každému průměrně vzdělanému člověku se asi vybaví nacistická kampaň, jejímž cílem bylo zlikvidovat všechna „závadná“ literární díla. Nechyběly mezi nimi knihy židovských, marxistických nebo pacifistických autorů. Český znalec historie si poté nejspíš vybaví protireformátora Antonína Konáše a jeho zuřivé pálení protestantských spisů.

Jak ale ukazuje příspěvek publikovaný na facebooku z 2. dubna letošního roku, nemusíme zacházet až tolik do minulosti. Polská katolická organizace SMS z nieba zveřejnila na svých stránkách fotografie z bizarního pálení, které proběhlo před kostelem v Gdaňsku. Mezi pálenými předměty byl deštník Hello Kitty, africká maska, figurky slonů a další cetky. Pozornost ale nejvíce upoutaly knihy, mezi nimiž byl Harry Potter a Kámen mudrců nebo upírský příběh Stmívání.

Snímky byly doplněné emoji ohně a dvěma výňatky z Bible: „Nemálo pak těch, kteří se zabývali magií, přinesli své knihy a přede všemi je spálili. Jejich cena se odhadovala na padesát tisíc stříbrných.“ (19:19, Skutky apoštolů)

„Sochy jejich bohů spal. Nesmíš zatoužit po stříbru ani zlatu, které je na nich. Neber si je, abys neupadl do léčky. Pro Hospodina, tvého Boha, je to ohavnost!“ (7:25, Deuteronomium)

Podle kněze Rafała Jarosiewicze se jedná o objekty, které jsou spojovány s magií a okultními vědami a na své majitele působí jako síly zla. Velká část lidi pro jeho akt už ale tolik pochopení neměla. Stránka, kterou sleduje více jak 22 tisíc lidí, se v komentářích dočkala množství kritiky a na paškál si ji vzala také světová média.

„Nemůžu uvěřit, že se vracíme zpátky v čase,“ napsal jeden z uživatelů. Další se ptá: „To jako vážně? Ve 21. století lidi pálí fantastickou literaturu v rámci jakéhosi zvráceného rituálu?“

Jarosiewicz musel následně vzít zpátečku a na facebooku se všem omluvil. Záměrem prý nebylo zavrhnout žádnou literární, náboženskou či sociální skupinu. „Pokud to někdo z mých činů tak pochopil, rád bych se omluvil,“ píše ve svém příspěvku. Dodává, že všechny publikované fotky odstranil, aby nebudily další silné emoce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu