válkaČeskoslovenskoobjevy

Polští dělníci našli při rekonstrukci domu bustu Adolfa Hitlera!

Polští dělníci našli při rekonstrukci domu bustu Adolfa Hitlera!
Zdroj: warhistoryonline.com

Dělnici našli při rekonstrukci zahrad Národního muzea v Gdaňsku půlmetrovou mramorovou bustu Adolfa Hitlera.Vytvořil ji v roce 1942 oblíbený nacistický sochař Josef Thorak.

Tomáš Chalupa 4. prosince 2015

Umělecké provedení je podle odborníků výborné. Přestože jde o bustu Adolfa Hitlera, jde podle nich o důležité umělecké dílo už proto, že nikdo dosud netušil, že vůbec existuje.

Autor díla, Josef Thorak, byl společně s Arnem Brekerem hlavním oficiálním sochařem Třetí říše. Ve svém mnichovském ateliéru tvořil hlavně sochy lidí žijících spokojeně v nacistickém Německu. Jeho sochy nesměly chybět ani na olympijském stadionu v Berlíně v roce 1936. Umělcových služeb velmi rád využíval také ministr průmyslu Albert Speer.

Thorakovým největším dílem byla velká socha dvou nahých mužů tisknoucích si ruce. Nesla jméno Přátelství a stála před německým pavilonem na Světové výstavě v Paříži. Většina jeho děl se však nedochovala, protože skončila pohřbena pod sutinami zničených měst. To činí nález jeho soch tak cennými. Už v roce 2010 se našly dvě jeho plastiky koní při razii policie na skladišti v Bad Dürkheimu.

Další články

Zavří­t reklamu