válkaČeskoslovenskoobjevy

Polský trapas s historií aneb Kdo osvobodil koncentrační tábor v Osvětimi?

+ 5 fotek+ 6 fotek

Kolem nepozvání Vladimíra Putina na oslavy osvobození koncentračního tábora Osvětim se rozhořela poněkud podivná diskuse na téma, kdo tento tábor vlastně osvobodil. Byli to Rusové, nebo Ukrajinci?

Tomáš Chalupa 28. ledna 2015

Vše začal nešťastný výrok polského ministra zahraničí Grzegorze Schetyny, který do médií prohlásil: „Možná by bylo lépe říci, že (Osvětim) osvobozoval 1. ukrajinský front a Ukrajinci, protože v ten lednový den to byli oni, kdo otevírali brány tábora.“ Věta promovaného historika se dostala na titulky novin a i u nás se rozhořela debata o tom, kdo to tedy vlastně koncentrační tábor v Osvětimi osvobodil.

Historie je v tomto naštěstí jasná a dobře zdokumentovaná. K Osvětimi dorazila jako první 27. ledna 1945 vojska 1. ukrajinského frontu, konkrétně 100. střelecká divize z 60. armády. Možná se polský ministr zahraničí nechal zmást oním označením ukrajinský front, ale jako historik by měl vědět, že nejde o označení národnosti vojáků tohoto vojenského tělesa, ale jde o označení místa, odkud vojska pronikla do Polska.

Šance, že by se v jednotkách 100. střelecké divize objevil nějaký Ukrajinec je velmi malá, jak vysvětlil pro Parlamentní listy historik Peter Kreuz. „Uvedená 100. střelecká divize nesla od července 1944 název Lvovská, avšak proto, že se rozhodujícím způsobem podílela na osvobození Lvova 27. 7. 1944. Byla složena v naprosté většině z vojáků pocházejících z oblasti Archangelska a Vologdy a z Komiské autonomní republiky, tedy ze severu Ruska. V personální skladbě této divize tedy drtivě převažovali Rusové.“¨

Zdálo by se, že věc je tedy vyřešena. Na hlavu polského ministra zahraničí Schetyny pršela kritika od oficiálních představitelů Ruska, ruských blogerů a také některých našich politiků. Polský ministr sice připustil neobratnost ve svém vyjádření, ale nakonec vše zakončil prohlášením, že velitelem prvního tanku, který dorazil k branám koncentračního tábora, byl podle něj Ukrajinec Igor Pobirčenko. To je samozřejmě těžké ověřit, nicméně přinášíme vzpomínku jednoho z lidí, kteří osvobození zažili, polského Žida Andrzeje Strzeleczkiho.

27. ledna vešlo na území ženského táborového špitálu několik sovětských vojáků – zvědů se samopaly připravenými ke střelbě. Vězenkyně se na ně šťastně vrhly. O něco později přijela před blok celá jednotka vojáků na koních. Jakmile se sovětští vojáci zorientovali v naší situaci, vybavili nás jídlem první jakosti.“ Z tohoto vyprávění to vypadá, že napřed dorazily k táboru pěší průzkumné jednotky, následované později kavalérií. Samozřejmě z takto kusých vzpomínek jednoho člověka se nedá nic konkrétního odvodit, ale faktem je, že tvrzení o Ukrajincích osvobozujících Osvětim je jen těžko obhajitelné.

K Osvětimi vojáci Rudé armády dorazili 27. ledna 1945. Při osvobozování padlo 231 ruských vojáků. V táboře nalezli jen kolem 7000 zcela zubožených vězňů. Nacisté totiž v tušení konce začali Židy masově zabíjet a nakonec jich 60 tisíc evakuovali směrem na západ. V táboře zůstali jen těžce nemocní, které měli Němci v úmyslu také zabít, ale nakonec jich usmrtili jen 700. Před příchodem Rusů zlikvidovali kartotéky, rozebrali baráky a především zničili krematoria a plynové komory. Zahladit zločiny gigantických rozměrů se jim však nepodařilo.

Další články

Zavří­t reklamu