válkaČeskoslovenskoobjevy

Polsko chce postavit jedno z největších letišť světa

Polsko chce postavit jedno z největších letišť světa
Zdroj: slavorum.org

CPK neboli Central communication port má být situován mezi Lodží a Varšavou a podle odhadů má obsloužit 100 milionů pasažérů ročně. Řadilo by se tak k největším letištím na světě.

Tomáš Chalupa 20. září 2019

K tomu, aby se celý projekt stal realitou, chybí ještě hodně. Zelenou nedostal ještě ani od polské vlády a zatím vše existuje jen na papíře. Podle plánů by mělo být letiště otevřené v roce 2027. Velikostí by mělo být větší než celý newyorský Mannhattan.

Nyní se připravuje architektonická soutěž na vzhled budov a terminálů, které se mají zúčastnit přední, mezinárodně známí architekti a designéři. Soutěž poběží až do konce tohoto roku. Vítěz musí připravit celý plán letiště. Mezi účastníky soutěže je i známá architektka Zaha Hadid, která podle všeho přišla s nejfuturističtějším návrhem. Soutěže se účastní i další renomovaní architekti a studia jako Benoy, Grimshaw, Pascall+Watson, Chapman Taylor nebo Foster+Partners.

Pokud Polsko dá celému projektu zelenou, stane se jeho letiště nejen výstavní skříní moderní vzdušné architektury, ale také přehlídkou nemodernějších komunikačních a logistických technologií. Ostatně podle Dariusze Sawického, člena výboru pro CPK, se může letiště rozrůst na celou síť budov nebo plnohodnotnou čtvrť. Varšava by se tím zařadila po bok takových skvostů moderní architektury a technologie, jako je Dubai nebo Šanghaj. Zatím je ale vše na začátku, celý projekt také bude vyžadovat obrovské investice, takže nezbývá než počkat, zda se promění v realitu.

Další články

Zavří­t reklamu