válkaČeskoslovenskoobjevy

Polsko plánuje vytáhnout židovské náhrobky z oblíbeného koupaliště

Polsko plánuje vytáhnout židovské náhrobky z oblíbeného koupaliště
Zdroj: warhistoryonline.com

Němci za druhé světové války postavili v Polsku poblíž Poznaně umělé jezero zvané Rusalka. Ovšem v jeho hrázi se nachází náhrobní kameny z židovského hřbitova. Úřady i skupiny dobrovolníků chtějí náhrobní kameny z jezera Rusalky vyzvednout a najít jim důstojnější umístění.

Tomáš Chalupa 24. ledna 2020

Rusalka je dnes hojně navštěvována obyvateli Poznaně, kteří zde rádi tráví parné letní dny. Možná že jen málokdo z nich tuší, že to vše je důsledkem dávné a velmi temné minulosti. Aby jezero vzniklo, Němci nejprve přehradili řeku Bogdanku. K tomu použili jako otroky Židy a Poláky. A do přehrady jako materiál použili kameny z židovského hřbitova v Poznani. Pro Židy bylo takové použití kamenů extrémně bolestivé, protože jejich víra zakazuje jakoukoliv manipulaci s hroby předků. Jejich hroby jsou pod vodou a slouží jako stavební materiál pro hráz.

V roce 2019 se dostal do rukou úřadů jeden kámen, který byl nalezen na břehu jezera. Jeho rozborem bylo zjištěno, že jde o část náhrobního kamene z židovského hřbitova. Předseda městské rady Andrzej Rataj se nechal slyšet, že s náhrobními kameny v jezeře se musí něco udělat, ale současně uvedl, že město na podobnou akci zatím nemá peníze. Novinář Aleksander Przybylski a organizace Łazᶒga Poznańska zase napsali dopis starostovi Poznaně, že zorganizují dobrovolníky a kameny dostanou z Rusalky. Jedinou podmínkou je, že se hladina jezera musí snížit dočasně o dva metry.

Starosta Jacek Jaśkowiak se vyslovil pro tento plán s tím, že vyloveným náhrobním kamenům vyčlení speciální místo, kde mohou být umístěny. Nyní probíhají debaty o tom, jak bude celá akce provedena.

Rusalka má rozlohu 37 hektarů a její břeh na délku měří 3300 metrů. Nedaleko jezera se nachází Fort VII, což byl původně první koncentrační tábor na území Polska zvaný Konzentrationslager Posen.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu