válkaČeskoslovenskoobjevy

Polské město Klomino existovalo jen na sovětských vojenských mapách

Polské město Klomino existovalo jen na sovětských vojenských mapách
Zdroj: thevintagenews.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Klomino je jediné „město duchů“ v Polsku. Nachází se v severozápadní části země v Pomořansku. Za druhé světové války jej obsadili Němci, kteří zde měli vojenskou posádku a výcvikové centrum. Tehdy se jmenovalo Westfalenhof. Za studené války město kompletně spadalo pod Rudou armádu. Po jejím odchodu v roce 1993 už zůstalo opuštěné, a stalo se tak městem duchů.

Tomáš Chalupa 18. července 2019

V roce 1939 zde měl Wehrmacht na 60 tisíc vojáků a vojenského personálu. Byly zde velké kasárny a z vojenského hlediska šlo o velkou posádku. Nedaleko byl také zajatecký tábor Oflag II D Gross-Born, kde bylo uvězněno 6000 polských vojáků a později také přes 3000 Francouzů. Mezi nimi bylo velké množství vysokých důstojníků a generálů, kteří padli do zajetí po kapitulaci Francie.

Na konci války obsadila celý areál Rudá armáda, která zde zřídila vlastní základnu. Obec přejmenovala na Grodek a nechala ji vymazat ze všech map kromě svých vlastních. Žilo zde asi 6000 sovětských vojáků i s rodinami. Části základny, které nebyly potřeba, byly zbourány a suť odvezena do Varšavy, aby se z ní zde postavily jiné budovy.

Po odchodu Rudé armády oblast nakrátko převzala polská armáda, která ale Klomino předala do civilních rukou. Ovšem tím nebylo město zachráněno, spíše naopak. Dokonce se objevila nabídka na prodej celé obce za 2 miliony eur. Žádný kupec se ale nenašel. Dnes v Klominu nikdo nežije a jezdí sem pouze urban exploreři, zvědavci a nespočetní turisté. Ne, že by nebyly nápady, co s městečkem podniknout. Uvažovalo se, že zde bude léčebna pro drogově závislé, své srazy zde chtěli pořádat motorkáři, dokonce tu mělo vzniknout vězení. Nic z toho ale nebylo, vláda ani soukromé subjekty do žádného projektu nechtěly jít, a tak se dodnes prázdnými ulicemi prohání meluzína.

Další články

Zavří­t reklamu