válkaČeskoslovenskoobjevy

Polská Wroclaw má svoji raritu v podobě antikomunistických trpaslíků

Polská Wroclaw má svoji raritu v podobě antikomunistických trpaslíků
Zdroj: Piotr/Flickr
+ 12 fotek+ 13 fotek

Pokud se někdy v budoucnu chystáte navštívit Vratislav, nebo-li Wroclaw, jedno z nejstarších polských měst, nejspíše se při její návštěvě setkáte s některou z malých bronzových sošek trpaslíků, kteří jsou po městě rozptýleni v hojném počtu na nejrůznějších místech.

Lenka Vovsová 3. června 2020

Tyto malé sošky trpaslíků se v ulicích města začaly objevovat v roce 2005 a jejich kořeny jsou spjaty s undergroundovým antikomunistickým hnutím Oranžová alternativa, které v 80. letech právě prostřednictvím trpaslíků protestovalo proti stávajícímu autoritářskému komunistickému režimu.

Stoupenci Oranžové alternativy tehdy v rámci svých politických protestů volili nejrůznější nápadité kreace, jejichž hlavním motivem byli trpaslíci. Převlékali se za trpaslíky nebo jejich postavičky malovali všude tam, kde se ve městě objevovaly komunistické symboly. Záměrně přitom používali absurdní a nesmyslné prvky, aby nemohli být zatčeni policií. Oranžová alternativa se postupem času rozšířila do dalších polských měst, do Varšavy, Lodže, Lublinu nebo Tomaszów Mazowiecki a později se sloučila s větším hnutím zvaným Solidarita, kterému se podařilo docílit pádu komunistického režimu v Polsku.

Město v roce 2001 na počest Oranžové alternativy vystavilo první sochu trpaslíka nazvanou „Trpaslík Papa“. O čtyři roky později pověřilo jednoho z místních umělců, aby vytvořil další čtyři trpaslíky, a od té doby se po celé Vratislavi objevují stále noví originální trpaslíci. Ačkoli oficiálně se uvádí, že trpaslíků je v současnosti ve městě 163, objevují se některé odhady, podle kterých jich může být i 350.

Trpaslíci si našli svoje místo také v reklamě místních firem a institucí. Při procházce Vratislaví tak můžete spatřit například trpaslíka, jak si hoví na pizze před místní pizzerií, nebo trpaslíka, který rozdává noviny před někdejším novinovým stánkem, či trpaslíka pochutnávajícího si na zmrzlině před místním zmrzlinářským podnikem. Před Vratislavskou univerzitou stojí zase trpaslík s brýlemi a knihou, oděný v županu.

Další dvojici trpaslíků v hasičském kostýmu a s hadicí v ruce můžete spatřit, jak běží k červenobílému gotickému kostelu sv. Alžběty, jenž se v minulosti stal terčem četných požárů, které v kostele vznikaly za velkých bouřek. Podle místních obyvatel vám trpaslíci mohou přinést štěstí, a to když si sáhnete na klobouk jednoho z nich.

Zejména v posledních letech se trpaslíci a jejich „lov“ stal ve Vratislavi vyhledávanou turistickou atrakcí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu