Jelo by se vám do práce z takové zastávky radostněji? Foto: Dominika Cebula

Jelo by se vám do práce z takové zastávky radostněji? Foto: Dominika Cebula | zdroj: boredpanda.com


Polská umělkyně udělala ze zastávky květinový ráj

TÉMATA: street art | polsko | květiny | design

user-avatar

Marta Šindlauerová

6. 02. 2020 | 09:00

Znáte to – stojíte na zastávce, a ta je celá počmáraná, děravá a zrovna dvakrát nevoní. Hned vás to cestování omrzí. Ani architektonicky nejsou zastávky hromadné dopravy nějakým klenotem. Po svém se s těmito problémy poprala polská studentka umění Dominika Cebula.

Ta se nechala slyšet, že nejvíc ze všeho ji inspiruje příroda a Lodž, město, ve kterém Dominika žije. "Lodž se zdá být šedivou a smutnou, ale i v tom tkví její krása. Je to město s obrovským uměleckým potenciálem, který se často projevuje právě ve formě street artu," přiblížila své inspirativní bydliště umělkyně. Místo aby banálně zvelebila nějakou zídku ve veřejném prostranství, soustředila se raději na jednu z lodžských tramvajových zastávek, jejíž skla vyzdobila stovkami suchých květů, od růží až po kapradiny.

"Přemýšlela jsem o tom, jak hlubokou sentimentální hodnotu mají květiny v našem životě, jak jsou květiny vždycky tu, když prožíváme nějaký důležitý životní okamžik. Cítím, že moderní města postrádají dotyk přírody. A přitom je to to, co lidé potřebují. Potřebují pohlazení přírody, aby mohli být šťastní," popsala svůj záměr Cebula. Realizace celého projektu trvala skoro rok, největší překážkou byl - zcela nepřekvapivě - postoj městských úředníků vůči nápadu. Časově náročné bylo i sušení rostlin a jejich naaranžování do skleněných desek. Součástí celé přípravy projektu bylo také velmi opatrné a zdlouhavé postřikování rostlin epoxidovou pryskyřicí, aby se co nejdéle uchovaly v původním stavu.

Doufejme, že něčím podobným budou jednou zkrášleny i tuzemské zastávky. My bychom tam klidně místo růží a kapradin mohli mít třeba květy řepky nebo chmele.

 

 

user-avatar

Marta Šindlauerová

6. 02. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu