válkaČeskoslovenskoobjevy

Policisté si mnou ruce. Ze vzorku DNA bude možné vyčíst, jak vypadáte

Policisté si mnou ruce. Ze vzorku DNA bude možné vyčíst, jak vypadáte
Zdroj: news.cgtn.com

DNA, tahle magická molekula nesoucí veškeré informace o našich fyzických charakteristikách, může prozradit i to, jak reálně vypadáme. Pokud se tento předpoklad potvrdí, velmi to pomůže policii a vymáhání trestního práva. Z vlasů, potu či kapky krve bude totiž možné rekonstruovat tvář neznámého pachatele.

Yvonne Pokorná 12. října 2017

V roce 2012 vystavovala americká umělkyně Heather Dewey-Hagborg dílo, které předpovídalo děsivou budoucnost. Z vlasů, žvýkaček a nedopalků extrahovala DNA, s jejíž pomocí hádala, jak vypadají neznámí lidé, kteří je odhodili. Chtěla upozornit, že stopy, které za sebou neustále zanecháváme, by mohly odstartovat éru policejního sledování, ve kterém pár vlasů odhalí totožnost osoby.

Z výstavy americké umělkyně Heather Dewey-Hagborg, která si představovala, jak by lidé mohli vypadat na základě DNA získané například z odhozených cigaretových nedopalků.

Z výstavy americké umělkyně Heather Dewey-Hagborg, která si představovala, jak by lidé mohli vypadat na základě DNA získané například z odhozených cigaretových nedopalků.

Nedávno zveřejnila biotechnologická firma Human Longevity studii, v níž tvrdí, že dokáže s pomocí DNA vytvořit přesný model obličeje. Výzkumníci sekvenovali celé genomy 1 061 dobrovolníků různého věku a zájmů a všechny získané genomové a biometrické informace nahráli do počítačového programu. Ten data zanalyzoval a následně sestavil obraz obličeje dobrovolníka, včetně barvy jeho pleti, očí a vlasů. Určil rovněž věk, výšku, váhu a dokonce i to, jak zní jeho hlas.

Podle deníku San Diego Union-Tribune byl počítačový program schopen spojit anonymní genomy s jejich nositeli s více než 80% přesností v rasově smíšených skupinách. Nicméně ve stejných etnických skupinách (buď evropského, nebo afroamerického původu), se přesnost pohybovala na 50 procent.

Skutečná a rekonstruovaná tvář

Skutečná a rekonstruovaná tvář

“Výsledky budou přesnější, pokud se otestují další genomy,” sdělil J. Craig Venter, šéf výzkumu a výkonný předseda společnosti Human Longevity. Jak dále uvedl, studie prokázala vyšší přesnost při předvídání jednoduchých rysů, jako je barva kůže a očí, zatímco v případě složitějších charakteristik, třeba lidského hlasu, je tendence k větší chybovosti. Průkopník genomiky také prohlásil: „Vždycky jsem říkal lidem, že váš genom je víc než všechna ostatní čísla ve vašem životě, která vás identifikují: číslo vaší kreditní karty, datum narození, vaše adresa, vaše číslo sociálního zabezpečení.“

Tento fakt by mohl přinést do budoucna obrovské právní a etické důsledky. Znamenalo by to, že žádný test DNA nemůže být opravdu tajný.

Analýza DNA sestavila tvář Nataši Loder, jako by jí bylo kolem dvaceti let.

Analýza DNA sestavila tvář Nataši Loder, jako by jí bylo kolem dvaceti let.

Studie však má celou řadu kritiků, kteří varují, že výsledky mohou být velmi nepřesné. Podle některých z nich Human Longevity jen portrétuje průměrný vzhled svých dobrovolníků na základě jejich pohlaví a rasy, což lze z DNA snadno vyčíst. „Odhad tváře je prostě jen odhad průměrné tváře vaší rasy. Budete vždy říkat: ´Wow, to vypadá jako já´”, řekl Jason Piper, odborník na genetiku lidské dlouhověkosti.

Problémem tak zůstává, jak číst a překládat všechny informace. Věda zaobírající se zmíněnou technologií bude muset ještě hodně pokročit, aby bylo možné z davu lidí a na základě pouhých genů vytipovat spolehlivě tu správnou osobu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu