Muž sice spáchal zločin, ale způsob, jakým se policie snažila dosáhnout jeho přiznání, byl také zločinný. | zdroj: odditycentral.com


Policie z Papuy má na krku skandál. Zloděje vyslýchala pomocí dvoumetrového hada

TÉMATA: policie | vyšetřování | hadi | výslech | extrémy | indonésie

user-avatar

Simona Knotková

25. 02. 2019 | 08:00

Jak si dopomoci k rychlému přiznání? Policie z papujského okresu Jayawijaya zvolila metodu, kterou podle obhájců lidských práv pořádně přestřelila.

Na sociálních sítích se objevilo video, které ukazuje velmi neobvyklou vyšetřovací techniku policie z Papuy. Na domnělého zloděje si strážci zákona vytáhli dvoumetrového hada, kterého muži strkají do obličeje a vyhrožují mu, že pokud se nepřizná, strčí mu jej do úst nebo do kalhot. Následně mu ho pokládají kolem krku. Chycený zločinec po celou dobu křičí a z plaza má jasný strach.

"Kolikrát si ukradl telefon?" ptá se ho na videu jeden z policistů. "Jenom dvakrát," odpovídá pachatel. Na rukou má pouta a před hadem se nemůže nijak bránit.

Poté, co se video stalo virální, ozvaly se četné hlasy ochránců lidských práv. Podobný způsob výslechu je podle nich naprosto nepřípustný a vážně ohrožuje vyslýchaného. Na obranu policie přispěchal velitel sboru Tonny Ananda Swadaya, podle něhož zloději vůbec nic nehrozilo a drastická metoda měla jenom uspíšit jeho doznání.

"Had byl ochočený a rozhodně nebyl jedovatý nebo nebezpečný. Všechno to byl jejich nápad, protože chtěli dostat přiznání, co nejdříve to bylo možné. V budoucnu budeme pracovat profesionálněji," sdělil Swadaya ve veřejném prohlášení.

O něco důraznější byl už mluvčí policie, který se za policisty omlouvá a zaručuje, že k něčemu takovému znovu nikdy nedojde. "Za incident se omlouváme. Podobné neprofesionální metody výslechu neuznáváme a garantujeme, že tyto nelidské praktiky se v budoucnu už nikdy nebudou opakovat," řekl místním reportérům.

Poněkud odlišný pohled mají na celou situaci právě ochránci lidských práv. Podle Veroniky Koman se rozhodně nejedná o první případ, kdy byl při výslechu použitý had. V Západní Nové Guineji je naopak tato mučivá technika velmi běžná a aplikuje se především na místní Melanésany. Uvedla příklad svého klienta, zadrženého papujského aktivisty, který byl letos v lednu zadržen a do cely mu pro zastrašení vložili hada.

user-avatar

Simona Knotková

25. 02. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu