Tank Panther byl ze sklepa vytažen obrněným transportérem.

Tank Panther byl ze sklepa vytažen obrněným transportérem. | zdroj: bbc.com


Policie vtrhla do domu německého důchodce, ve sklepě našla 44tunový tank

TÉMATA: tanky | druhá světová válka | zbraně

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 01. 2019 | 08:30

Když má člověk nějakou vášeň, tak jí občas zcela podlehne. Ovšem sedmasedmdesátiletý důchodce z obce Heikendorf poblíž města Kielu to opravdu trochu přehnal. Policie vtrhla v roce 2015 do jeho domu a ve sklepě našla tank Panther ze druhé světové války.

Policie dostala tip, že důchodce skrývá ve svém rodinném domě nelegální zbraně. Do domu vtrhla zásahová jednotka. To, co našla ve sklepě, bylo opravdu neuvěřitelné. V rozlehlém podzemním prostoru se nacházel tank Panther, 88mm protiletadlový kanon a námořní torpédo. Vše z druhé světové války a ve vynikajícím stavu, za který by se nemuselo stydět žádné muzeum.

Jak dostal tank do sklepa, je zatím nejasné. Policistům trvalo vyklizení sklepa přes dvacet hodin a měli k tomu těžkou techniku. O tom, že muž tank vlastní, věděli v Heikendorfu téměř všichni, bylo to takové veřejné tajemství. „Jednou s ním přisupěl, to bylo při sněhové kalamitě v roce 1978. Někdo má rád vláčky, on má tank,“ řekl tehdy starosta obce Alexander Orth.

Úřady v Kielu měly těžkou hlavu z toho, zda muž na tyto zbraně potřebuje licenci a zda jde o případ nedovoleného ozbrojování a přechovávání zbraní nebo jen o neškodné sběratelství. Prokurátor v Kielu nakonec konstatoval, že všechny zbraně byly nefunkční, takže žádný postih sběratel nedostal.

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 01. 2019 | 08:30

Zavří­t reklamu