válkaČeskoslovenskoobjevy

Policajt, co nikdy nezapomíná tváře, už pomohl najít 850 kriminálníků

Andy Pope je britský policista, který si vysloužil přezdívku Memory Cop, tedy něco jako paměťový policajt. Má totiž jednu výjimečnou vlastnost – neuvěřitelně dobrou paměť na tváře.

Tomáš Chalupa 21. října 2016

Za poslední čtyři roky pomohl identifikovat 850 kriminálníků. Jeho den začíná pokaždé stejně. Přijede do své kanceláře o půl hodiny dříve než ostatní a prohlíží si na počítači portréty podezřelých za poslední den. Jeho identifikační schopnosti jsou mimořádné. Dělá to takto od té doby, co nastoupil k policii. Na jeho paměť spoléhají kolegové, když selžou všechny ostatní možnosti.

Inspektor Garreth Morris si vzpomíná na druhý den, co byl Pope u policie: „Přinesl mi jakousi fotku, na které byl člověk, který měl na svědomí přepadení. Ta fotka byla tak špatná, že bych na ní nepoznal ani svoji matku. Za hodinu a půl Andy našel ve městě člověka z té fotky, který se přiznal, že byl na místě činu. Ale to byl jenom začátek, za čtyři roky poznal 850 podezřelých.“

Zatímco policisté dumali nad fotkami a záznamy z kamer často celé hodiny, Andymu stačil i jeden pohled. Najednou si uvědomil, že dotyčného někde viděl, nejspíš v policejních záznamech, a stopa byla na světě! O jeho schopnosti se dokonce začala zajímat televize, někteří mluvili o nadpřirozených schopnostech. Ve skutečnosti je to jenom vynikající vizuální paměť. Sám Pope na svých schopnostech nic zvláštního nevidí. „Myslel jsem si, že je to úplně normální, dokud mi Morris neřekl, že jsem identifikoval víc podezřelých než kdokoliv jiný. Přitom třeba narozeniny a výročí si moc nepamatuji, to musí řešit moje žena,“ přiznává Pope.

Další články

Zavří­t reklamu