Jen o málo menší než Eiffelovka a větší než Tower Bridge. Tak velké jsou ledové tunely na Antarktidě. | zdroj: Daily Mail


Polárníci odhalili na Antarktidě tunely velké skoro jako pařížská Eiffelovka!

TÉMATA: neznámé civilizace | příroda

250 metrů – tolik měří nedávno objevené ledové tunely na Antarktidě! Pro srovnání: slavná Eiffelova věž v Paříži je jen o 50 metrů vyšší a naopak londýnský Tower Bridge s 244 metry poněkud zaostává. Netušené tajemství podzemního ledového království se vědcům podařilo odkrýt díky nejmodernější radarové technice.

user-avatar

Ivanhoe

8. 09. 2014 | 10:30

Ledové pláně v západní Antartidě

Na ledové štoly narazil tým výzkumníků z výzkumného střediska British Antartic Survey při přeletu nad Filchnera-Ronneovým šelfovým ledovcem v západní části Antarktidy. Pomocí leteckých radarových i satelitních snímků se vědcům podařilo nezvykle hluboké štoly detekovat až na samém dnu silné ledové přikrývky! Kde se tam vzaly?

Výzkumná stanice British Antartic Survey

Experti došli k závěru, že tunely pravděpodobně utvořila voda z tajícího ledu, která teče pod ledovým příkrovem v kanálech podobajících se řekám. Je to další z důkazů probíhajících klimatických změn na Zemi.

Speciálně radary vybavené letadlo Twin Otter

Speciálně navržené radary, jimiž bylo průzkumné letadlo Twin Otter vybaveno, jsou schopny uvnitř ledu rozpoznávat jeho jednotlivé vrstvy. Takto mohou vědci dlouhodobě zaznamenávat jakékoli změny v ledovcích a s větší přesností předvídat jejich tání, způsobené globálním oteplováním planety.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

8. 09. 2014 | 10:30

Zavří­t reklamu