válkaČeskoslovenskoobjevy

Polární liška urazila přes 3000 kilometrů, z Evropy došla až do Kanady

Polární liška urazila přes 3000 kilometrů, z Evropy došla až do Kanady
Zdroj: sciencealert.com

Vědci z Norského polárního institutu jsou nadšeni z výkonu polární lišky, která ušla za 76 dní 3500 kilometrů. Vyrazila ze Špicberských ostrovů a dorazila na Ellesmerův ostrov, což je území Kanady. Denně musela ujít zhruba 50 kilometrů, některé dny ale dokázala zvládnout i 160 kilometrů.

Tomáš Chalupa 1. srpna 2019

Lišku vědci sledovali pomocí GPS lokátoru v jejím obojku od července 2017. Na svou dlouhou pouť ale vyrazila teprve loni v březnu. „Když vyrazila, ptali jsme se sami sebe, jestli je to vůbec pravda. Nemáme náhodou špatná data? Ale data byla v pořádku,“ řekl jeden z výzkumníků Arnaud Tarroux.

Vědci přitom už dlouho vědí, že polární lišky jsou schopné překonat dlouhé vzdálenosti a žít ve velmi nehostinných podmínkách. Nikdo však netušil, že je liška schopná přejít z jednoho kontinentu na druhý. Podstatné je, že aby bylo možné tuto trasu urazit, musí být po cestě dostatek ledovců. Vodní plochy totiž liška nepřekoná. „Mořský led je klíčový pro lišky, které migrují mezi oblastmi, aby se setkaly s další populací a našly jídlo,“ dodal Tarroux.

Lokátor odesílal data o putování lišky každý den a vědci se zprvu domnívali, že obojek někdo lišce vzal a teď se veze lodí. Zkontrolovali ale data o ledu a zjistili, že kolem je vrstva tlustého ledu. Bylo jasné, že liška se pohybuje po ledě a že data jsou správná.

Vědci umístili sledovací zařízení do obojku celkem 60 lišek. Jen tato jediná opustila území Norska. Už dříve se zjistilo, že jedna liška dokázala urazit stejnou trasu, ale trvalo jí to mnohem déle.

V roce 1885 norský polárník Fridtjof Nansen nalezl stopy polární lišky při své expedici na Severní pól. Je jasné, že lišky dokážou opravdu urazit dlouhé vzdálenosti a přežít i v -50 stupních Celsia. Ale rozhodně to nedělají všechny, jde spíše o výjimky.

Jak se daří sledované lišce dnes a kam dále putuje se neví, protože lokátoru se vybily baterie a přestal fungovat.

Další články

Zavří­t reklamu