válkaČeskoslovenskoobjevy

Poláci vylovili z hrobu mladé dívky více než tisíc let starou skleněnou rybu

Poláci vylovili z hrobu mladé dívky více než tisíc let starou skleněnou rybu
Zdroj: www.tvn24.pl
+ 1 fotka+ 2 fotky

Archeologové, kteří prozkoumávají pohřebiště ve vesnici Czarnówko v polském Pomořansku, se mohou pochlubit dalším senzačním nálezem. Tentokrát vylovili z hrobu skleněnou rybu ze 3. století našeho letopočtu.

Irena Gruberová 9. září 2015

Unikátní památka je dokonale zachovalá. Archeologové se domnívají, že umělecký kousek pochází z dílny syrských řemeslníků, případně z některé jiné provincie Římské říše. „Je pro nás těžké určit, kdy byla tato ryba vyrobena, neboť dosud žádný z nám známých archeologů podobnou rybu nikde nenašel,“ říká archeoložka Agnes Krzysiaková, která pracuje na vykopávkách nedaleko města Lęborku.

Podle ní svědčí tento nález o vysokém společenském postavení dívky, v jejímž hrobě byl skleněný předmět objeven. Nebyla to však jediná věc, kterou uložili do hrobu nebožce. „Byla tam také stříbrná spona, skleněné korálky a krásně ozdobený skleněný pohár, na který někdo namaloval bílé a modré labutě,“ uvádí Krzysiaková. „Z této nádoby se pravděpodobně konzumoval alkohol. Protože je trochu potlučený, musí ho konzervátor zrestaurovat, ale jakmile bude zase celistvý, poputuje na výstavu,“ prozradila archeoložka.


Starověké pohřebiště ve vesnici Czarnówko na Pomořansku bylo objeveno v roce 1972 a je největším hřbitovem ve střední Evropě. Bylo tu odkryto již 2 a půl tisíce hrobů z doby od 6. století před naším letopočtem až do 13. století našeho letopočtu. Nejstarší hroby sahají do období neolitu. Tato oblast zůstala až do dnešní doby volná a nikdy se tu nic nestavělo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu