válkaČeskoslovenskoobjevy

Poláci našli v Turecku 8 000 let staré sošky nahých žen

Poláci našli v Turecku 8 000 let staré sošky nahých žen
Zdroj: scienceinpoland.pap.pl

V jednom z nejstarších měst světa, tureckém Çatalhöyüku, objevili polští archeologové dvě kamenné sošky nahých žen. Jsou velmi dobře zachovalé, byť mají úctyhodné stáří – 8000 let!

Yvonne Pokorná 31. prosince 2016

Obě figurky byly nalezeny uvnitř domu, jehož pozůstatky byly součástí telu (uměle navršeného pahorku, utvořeného ze zbytků a ruin různých staveb). Ležely vedle sebe na platformě na lavici, která přiléhala k jedné z vnitřních zdí domu

“Původně jsme si mysleli, že jsme našli jiný kousek keramické nádoby, pak se ale ukázalo, že jde o břicho sochy,” popisoval okolnosti nálezu Arkadiusz Marciniak z Univerzity Adama Mickiewicze v Poznani.

Větší soška venuše je z mramoru a váží jeden kilogram.

Větší soška venuše je z mramoru a váží jeden kilogram.

Menší, mnohem precizněji zhotovená figurka je vysoká přibližně sedm centimetrů a váží pouhých 55 gramů. Ta větší váží jeden kilogram a na výšku měří 17 centimetrů. Zatímco tu menší vyrobili dávní umělci z pískovce, tu větší vyřezali z mramoru. Obě znázorňují postavy nahých, plně vyvinutých žen. “V případě menší figuríny jsou patrné dokonce fyziognomické rysy tváře, jako kdyby to byl portrét,” rozplýval se nadšením polský archeolog.

V Çatalhöyüku se sice našly již stovky antropomorfických sošek, v tomto případě se ale jedná o vskutku unikátní nález. “Za prvé jsou dokonale zachovalé. Jsou vyrobeny z kamene. Jejich značné rozměry jsou také novum,” vyjmenovává přednosti nových venuší Marciniak. Dosud totiž převládaly nálezy v podobě malých hliněných sošek, z nichž většina měla ulomenou hlavu. Navíc jen zřídka se nacházejí tyto památky “in situ” neboli na svém původním místě, kde je dávní obyvatelé zanechali. “Doposud byly podobné figuríny nalézány ve vrstvách sutin, nikoli uvnitř konkrétního domu,” zdůraznil vědec. “To nám umožní lépe porozumět záměrům jejich tvůrců.”

Konzervátoři při práci v Çatalhöyüku.

Konzervátoři při práci v Çatalhöyüku.

Podle vědce mají obě venuše úzkou vazbu na dva hroby situované přímo u platformy. Tehdejší obyvatelé Çatalhöyüku pohřbívali své mrtvé pod podlahou domů, které obývali. “V tomto případě byla situace trochu odlišná. Zdá se, že po pohřbu byly hroby zasypány a pokryty další vrstvou omítky, který pokrývala také nalezené sošky. Renovovaný dům zůstal dál obydlen,” tvrdí Marciniak.

Místnost, kde byly zmíněné artefakty nalezeny, se nalézala v jeho východní části. Celý dům byl výrazně větší než jiné podobné stavby z oné doby. “Byla to část domu, kterou nazýváme čistou nebo ceremoniální. Západní a jižní části domu se užívaly k utilitárním účelům,” oddal vědec.

Çatalhöyük je někdy díky své velikosti považován za jedno z prvních měst na světě.

Çatalhöyük je někdy díky své velikosti považován za jedno z prvních měst na světě.

Dům pochází z doby, kdy Çatalhöyük už začal pozvolna upadat po více než tisícileté periodě prosperity. Docházelo k tomu na konci sedmého tisíciletí před naším letopočtem. Dávné město obývalo čím dál méně lidí. “Cílem našeho výzkumu je mezi jinými věcmi pochopit, co vedlo ke konci tak obrovského osídlení a jak jeho poslední obyvatelé žili,” sdělil Marciniak.

Obě sošky byly umístěny do muzea ve městě Konya. Polští vědci doufají, že příští rok se jim podaří prozkoumat hroby, k nimž se obě venuše vážou. Jejich obsah zůstává pro archeology zatím záhadou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu