válkaČeskoslovenskoobjevy

Pokuta za nevyvezení žumpy: Na kolik vás může přijít?

Pokuta za nevyvezení žumpy: Na kolik vás může přijít?
Zdroj: Pxhere.com

Máte doma nebo na chatě žumpu? Pokud jste odpověděli ano, měli byste ji také pravidelně vyvážet. Za nevyvezení žumpy vám totiž nově hrozí pokuta. Jak vysoká může být a co o ní říká nový zákon?

Redakce Extrastory.cz 22. dubna 2020

Žumpa neboli jímka je častým řešením zejména v případě chat a chalup, tedy tam, kde není možnost připojení odpadu na veřejnou kanalizaci. Do žumpy se pak odvádí odpadní voda z toalety, ale i ze sprchy nebo z kuchyně. Na stavbu žumpy potřebujete mít povolení. Kromě toho se s ní pojí i další povinnosti, například pravidelné vyvážení.

Jak funguje žumpa?

Žumpa funguje tak, že se v ní akumuluje odpadová voda. Zpravidla je žumpa vyrobena z plastu nebo betonu. Jelikož žumpa nemá žádný odtok, odpadová voda se v ní drží a je potřebné ji pravidelně čistit a vyvážet. To může představovat malou nepříjemnost. Na druhou stranu na provoz žumpy není potřeba žádná elektřina nebo jiný sofistikovaný systém. Nádobu jednoduše vložíte do země a odpad z domu či chaty na ni napojíte.

Jak často žumpu vyvážet a čistit?

Četnost vývozu žumpy záleží na její velikosti a na tom, jak moc je vytížená, tedy zda se do ní odpadová voda odvádí denně, nebo jen část roku. Aby se odstranily nečistoty a usazený kal, měli byste žumpu vyvážet minimálně jednou za rok. Na čištění používejte vhodné přípravky, nejlépe bez obsahu chloru, které můžete nalít či vhodit nejen přímo do žumpy, ale například i do toalety. Bakterie do žumpy navíc zabraňují i nepříjemnému zápachu a pomáhají s rozkladem složek jako tuky, bílkoviny nebo škrob a papír.

Nový vodní zákon zpřísňuje podmínky

V roce 2019 vstoupily v platnost přísnější podmínky pro žumpy. Nově tak ten, kdo má žumpu, musí doložit celkovou produkci odpadu za rok. V praxi by to mělo znamenat, že doložíte, kolik odpadu ze žumpy vyvezl fekální vůz. Při neodpovídajícím objemu vás může čekat pokuta ve výši až 100 000 korun.

Jak se to bude posuzovat?

Mnozí si kladou otázku, jak se bude kontrolovat a posuzovat, zda je objem vyprodukované odpadové vody odpovídající. Zejména na chatách a místech bez možnosti připojení do kanalizace, lidé s vodou z kohoutku polévají i rostliny a zahrádku, případně mají pitnou vodu k dispozice ze studny. Pro tyto případy jsou pro kontrolu stanovena směrná čísla, která určují spotřebu vody na člověka za období jednoho roku. Ovšem jsou často nadhodnocená a reálné spotřebě neodpovídají.

Od kdy platí doložení o vyvezení žumpy?

Dokládat, že jste žumpu vyvezli, resp. kolik odpadu jste z ní vyvezli, bude nutné až od roku 2021. Cílem novely, ze které plynou přísnější pravidla pro žumpy, je snaha donutit lidi vlastnící žumpu, aby se připojili na kanalizaci a popřemýšleli nad jinými možnostmi, jak odvádět odpadní vodu. Likvidace odpadní vody ze žumpy je totiž jedním z nejdražších způsobů a není to možné všude.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu