Telepatie je přenos myšlenek, představ, citů od jedné osoby na druhou, který není zprostředkován smyslovými či fyziologickými mechanismy. Klasickou vědou je telepatie zpravidla odmítána jako nedokazatelný, respektive neobjasněný jev.

Telepatie je přenos myšlenek, představ, citů od jedné osoby na druhou, který není zprostředkován smyslovými či fyziologickými mechanismy. Klasickou vědou je telepatie zpravidla odmítána jako nedokazatelný, respektive neobjasněný jev. | zdroj: geethaprodhom.files.wordpress.com


Pokusy ukázaly, že pouhou myslí můžeme ovlivňovat sny druhých

TÉMATA: mentální techniky | mimosmyslové vjemy | parapsychologie | psychotronika | paranormální schopnosti

user-avatar

Simona Knotková

16. 02. 2016 | 16:30

Telepatie je už doširoka známým a probíraným tématem, které nedá spát nejednomu milovníkovi tajemna. Ještě záhadnější je ale předávání myšlenek či různých vizuálních představ během spánku. Vědci zjistili, že je skutečně možné, aby člověk, který je vzhůru, telepaticky působil na snící subjekt.

Pokusy začaly v polovině šedesátých let provozovat psychiatr Montague Ullman a profesor Stanley Krippner. Probíhalo to následovně: „Odesílatelovi“, tedy telepatovi, byl ukázán obrázek, jehož obsah se měl snažit pomocí mysli předat spícímu „příjemci“, který byl v jiné místnosti. Když se spáč dostal do fáze REM, z níž se sny nejlépe vybavují, byl probuzen a podal zprávu o tom, co se mu zdálo. 

Taneční škola od Edgara Degase V jednom z experimentů byl odesílatelům například ukázán obraz Taneční škola od Edgara Degase. Snící subjekty po probuzení vypovídaly, že se jim zdálo o místnosti napůl vyplněné lidmi, která připomínala školu, nebo že se potkali s holčičkou, která s nimi chtěla tančit. Ohromující jsou také výsledky pokusu, který proběhl v roce 1970 na koncertě folkové kapely Holy Modal Rounders. Odesílatelé se nacházeli v publiku a během vystoupení jim byl pouštěn film o ptácích z různých koutů světa včetně těch mytologických. V tu chvíli muzikanti také hráli skladbu “If you want to be a bird” (v překladu „Pokud chceš být ptákem“). Sto mil od místa hudebního vystoupení zatím spalo pět dobrovolníků. Když se jich po probuzení ptali, co ve svých snech viděli, padala slova jako „něco mytologického", "gryfa nebo fénixe“, „hada“, „hrozny“, „embryo v plamenech“ a „racky létající nad vodou“.  

Podobných příkladů je studie dvou Američanů plná. Přistoupíme-li ale na hru, že je skutečně možné telepatií ovlivňovat sny druhých, nabízí se otázka: Jak je to možné?  

Entanglement neboli kvantové provázání v kvantové mechanice představuje stav, při kterém jsou stavy jednotlivých podsystémů většího systému navzájem korelovány. Díky této korelaci akce nebo měření vykonaná na jednom ze systémů mají okamžitý efekt na systému druhém.

Jako i s ostatními parapsychologickými jevy, racionální vysvětlení samozřejmě dosud neexistuje. Vědě nejsrozumitelnější se jeví teorie o takzvaném kvantovém provázání neboli entanglementu. Podle ní funguje přenos mezi myslí bdícího a spícího člověka na principu dvou elektronů, které byly stvořeny společně. Je-li jeden vyslán za druhým, ten okamžitě reaguje bez ohledu, v jaké vzdálenosti se od prvního nachází.  

Problémem ovšem je, že se bavíme o snech. A to je říše lidského mozku, pro níž platí zcela jiné a nám stále neznámé zákonitosti.  

user-avatar

Simona Knotková

16. 02. 2016 | 16:30

Zavří­t reklamu