válkaČeskoslovenskoobjevy

Pokus o únos princezny Anny se naštěstí nezdařil

Třiadvacetiletá Anna byla velmi oblíbená pro svou veselou povahu. Byla nadšená jezdkyně na koních a BBC jí v roce 1971 vyhlásilo sportovní osobností roku. I ona si našla svou lásku mezi prostými lidmi, jejím manželem se stal voják kapitán Mark Phillips. Jejich svatbu sledovalo v televizi 500 milionů lidí.

Jednoho večera se Anna vracela do Buckinghamského paláce z charitativní filmové projekce, když její Rolls Royce předjel Ford Eskort a zablokoval mu cestu prudkým manévrem. Z vozu vyskočil muž, který byl později identifikován jako nezaměstnaný dělník trpící mentální poruchou jménem Ian Ball, který v každé ruce držel pistoli.

Osobní strážce inspektor James Baeaton i řidič vozu Alexander Callendar se pokusili muže odzbrojit, ale ten po obou vystřelil. Naštěstí ani jedna střela nebyla smrtelná, i když Beaton byl zasažen hned třikrát a jeho zranění byla vážná. Muž poté vlezl do vozu a požadoval, aby princezna Anna vystoupila. Ta mu na to rezolutně odpověděla: „Ani náhodou!“

Kolem už se mezitím sbíhali lidé a na scéně se náhle objevil bývalý boxer Ron Russel, který mocným direktem srazil únosce k zemi. Russel potom odvedl princeznu do bezpečí a přivolal policii. Ball ještě stihl střelit jednoho policistu, než byl konečně spoután.

V útočníkově Fordu byly nalezeny prášky na uklidnění, kapesníky a několik dopisů pro královnu, ve kterých Ball oznamoval, že drží princeznu Annu a chce jako výkupné dva miliony liber. Místo toho dostal trest doživotí a byl zavřen do blázince. Po tomto útoku, který mohl skončit i velmi tragicky, byla významně zvýšena ostraha všech členů královské rodiny, aby k podobným případům už nedocházelo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu