válkaČeskoslovenskoobjevy

„Pokud nezměníme své chování k planetě, přijdou další pandemie,“ varují ochránci přírody

„Pokud nezměníme své chování k planetě, přijdou další pandemie,“ varují ochránci přírody
Zdroj: explore.panda.org

Pokud zvládneme pandemii covidu-19, ani poté nebudeme mít vyhráno. Ochránci přírody varují, že nás v budoucnu pravděpodobně čekají další pandemie. Současný stav planety Země totiž zvyšuje riziko nákazy.

Simona Knotkova 22. července 2020

„Rozbitý vztah lidstva s přírodou si vybírá cenu. Tato cena se odhalila v těch nejhorších podobách. Ztráta životů, ztráta zaměstnání a šok globální ekonomiky. Současná pandemie se přidala na dlouhý seznam nových nemocí, který se bude zvětšovat a bude podrývat celosvětovou stabilitu do té doby, dokud nespravíme náš vztah s přírodou. Společně můžeme zajistit, že odezva na tento nouzový stav udělá naši planetu a komunitu silnější,“ píše Světový fond na ochranu přírody (WWF) v novém prohlášení.

Co má aktuální stav planety společného s pandemií covidu-19? Víc, než se na první pohled může zdát. Právě poškozené původní prostředí mnoha živočichů a s ním související častější kontakt divokého života s civilizací způsobuje, že se nemoci přenosné mezi zvířaty (takzvané zoonotické) dostávají mezi lidi.

„Covid-19 může být jenom jednou z mnoha smrtících pandemií, které během našeho života zažijeme. Rostoucí tlaky na přírodu v podobě vykořisťování divokých zvířat a našich neudržitelných potravinových systémů zvyšují pravděpodobnost budoucích pandemií. Nevíme, kde se tak příště stane nebo kolik lidí tím bude ovlivněno, ale riziko nové zoonotické choroby je vyšší než kdy jindy. Je to výsledek roků neúspěšných politik a politické nečinnosti,“ píše dál WWF.

Generální ředitel fondu Marco Lambertini k tomu dodává: „Urgentně musíme rozpoznat souvislosti mezi destrukcí přírody a lidským zdravím, nebo nás již brzy čeká další pandemie. Musíme omezit vysoce riskantní obchod a konzumaci divoce žijících zvířat, zastavit odlesňování a přeměnu půdy a udržitelně řídit produkci potravin. Všechny tyto akce pomůžou předcházet šíření patogenů a řeší také další globální rizika naší společnosti, jako je ztráta biodiverzity a klimatické změny. Není o čem debatovat, věda mluví jasně: musíme pracovat s přírodou, ne proti ní. Neudržitelné vykořisťování přírody se stalo obřím nebezpečím pro nás všechny.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu