válkaČeskoslovenskoobjevy

Pokud máme kontrolu nad naším každodenním životem, cítíme se lépe

Pokud máme kontrolu nad naším každodenním životem, cítíme se lépe
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Jak často vlastně máme na výběr v běžném životě? Jistě, můžeme si dovolit občas nepřijít do práce nebo přijít někam pozdě, ale skutečnou svobodu a kontrolu nad životem mnohdy nemáme. Je řízen běžnými rutinami, stanovenými úkoly a harmonogramem, nad kterým máme kontrolu jen zčásti. Vědci tvrdí, že čím větší kontrolu nad svým životem máme, tím se cítíme lépe. Skoro by se řeklo, že to dá rozum a nemuseli nad tím vědci bádat.

Tomáš Chalupa 29. dubna 2019

Věc má jeden zajímavý aspekt. Vědci ze státní univerzity v Severní Karolině zkoumali pocit kontroly nad vlastním životem u dvou skupin. Jedna byla seniorská, tedy lidé ve věku 60 až 90 let, druhou tvořili mladí lidé ve věku 18 až 36. A zjistili zajímavou věc. U obou skupin samozřejmě pocit kontroly nad vlastním životem přinášel libé pocity a celkovou větší spokojenost, ale členové seniorní skupiny navíc tvrdili, že jim to dává pocit, že jsou mladší.

„Ukazuje to, že našim seniorům prospějeme, pokud jim co nejdéle ponecháme nějaký stupeň autonomie a svobody,“ říká spoluautor studie Shevaun Neuport. Takže žádné odkládání do domova důchodců nebo podobných zařízení. Čím déle vydrží senior být soběstačný a samostatně se rozhoduje o svém životě, tím se cítí lépe. A čím lépe se cítí, tím později potřebuje vyšší péči. „Umístěním do pečovatelských ústavů seniorům nepomáháme, ale naopak jejich stav v jistém smyslu zhoršujeme,“ uzavírá Neuport.

U skupiny mladých samozřejmě pocit kontroly vlastního života má stejné pozitivní účinky, tedy zvyšuje sebevědomí, spokojenost, pocit smysluplné existence. Podle psychologů je však moderní člověk zatížen mnoha povinnostmi a kontrolu nad svým každodenním životem ztrácí. Stačí se podívat na život dělníků pracujících na směny, pracovníků velkoskladů typu Amazonu, jejichž pohyby jsou předepsány do nejmenších detailů, ale také vrcholových managerů, kteří tráví v práci prakticky celý den. Kde je kontrola nad vlastním životem a co vlastně je schopen běžný člověk ovlivnit?

Další články

Zavří­t reklamu