válkaČeskoslovenskoobjevy

Pokud má vesmír další dimenze, musí být podle vědců velmi, velmi malé

Pokud má vesmír další dimenze, musí být podle vědců velmi, velmi malé
Zdroj: livescience.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Existuje náš vesmír ve více než třech dimenzích? Pokud ano, tak tyto rozměry musí být velice malé. Tak malé, že je nedokážeme nijak zachytit.

Yvonne Pokorná 4. dubna 2019

Žijeme v trojrozměrném světě a objekty, s nimiž vcházíme do interakce, mají výšku, šířku a hloubku. Alespoň tak se nám svět jeví. Podle teorie strun, často nazývané „teorie všeho“, však existuje více prostorových dimenzí, jenže k nim nemáme přístup.

Pokud se člověk dostane do vyšších dimenzí, veškeré minulé, přítomné i budoucí události se mu před jeho zraky zjeví současně. Může tak uvidět jak stavbu pyramid v Gíze, tak i konec druhé světové války, a dokonce i nahlédnout do své budoucnosti, o níž zatím nemáme ani tušení. Schopnost přístupu k vyšším dimenzím by lidem umožnila cestovat časem. Ale samozřejmě nevíme jistě, zda ve vesmíru existují více než tři dimenze.

Před několika lety astronomové zjistili, že náš vesmír se neustále rozšiřuje, což znamená, že prostor není prázdný, ale místo toho je naplněn temnou energií, která vytlačuje hmotu pryč.

Vědci se snaží zjistit, jaká tajemná síla je za tímto procesem. Řešení této hádanky může vrhnout světlo na vývoj vesmíru.

V roce 2017 vědci použili největší světový interferometr LIGO k detekci gravitační vlny způsobené kolizí dvou neutronových hvězd. Událost nazvaná GW170817 vědcům umožnila dozvědět se hodně věcí o vesmíru, včetně toho, kolik dimenzí může mít. Nové výsledky měření také nabízejí další důkazy o obecné relativitě Alberta Einsteina.

„Obecná relativita říká, že gravitace by měla fungovat ve třech dimenzích, a naše výsledky to potvrzují,” uvedl Kris Pardo, vedoucí autor studie a doktorand na Princetonské univerzitě.

Je tu ovšem jedna věc, kterou tato teorie nedokáže dobře vysvětlit: proč se zrychluje expanze našeho vesmíru. Vědci přisuzují příčinu této akcelerace temné energii, ale nikdo neví, oč jde. Některé teorie ve snaze tuto expanzi vysvětlit navrhují, že gravitace funguje jinak v širších měřítcích. Mnohé z těchto myšlenek předpokládají existenci jiných dimenzí, které by se daly zkoumat pomocí gravitačních vln.

Pokud totiž existují další dimenze, gravitační vlny „proniknou“ do těchto dimenzí, což způsobí, že vlny na své cestě vesmírem zeslábnou. Vědci v nedávné studie změřili, jak daleko se gravitační a světelné vlny z GW170817 dostali na Zemi, ale nezjistili žádné náznaky oslabení, které by bylo spojeno s dalšími dimenzemi.

Tyto výsledky vylučují pouze existenci velkých dimenzí, ale nikoliv dimenzí jako takových, jak je předpovídá teorie strun, která naznačuje, že všechno je tvořeno z drobných vibrujících strun. Nicméně, nová zjištění skutečně dokládají, že v rozsahu od zhruba 1,6 km až do nejméně 80 milionů světelných let je vesmír trojrozměrný.

“Kolizní událost GW170817 byla z kosmologického hlediska velmi, velmi lokální – v podstatě na našem prahu,“ upozorňuje Baker. Fyzici by ale opravdu rádi viděli více událostí na větších vzdálenostech (které by se objevily ještě více v čase), protože ty by odhalily, zda se gravitace nebo temná energie časem změnily.

Prozatím se zdá, že vesmír má pouze ty rozměry, na které jsme zvyklí. Ale nezoufejte, tvůrci sci-fi a milovníci cestování v čase – menší, kompaktní dimenze jsou stále ve hře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu