válkaČeskoslovenskoobjevy

Pokud je život na Zemi typický pro vesmír, pak mimozemšťany hledáme marně

Pokud je život na Zemi typický pro vesmír, pak mimozemšťany hledáme marně
Zdroj: profimedia.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Stále počítáme s tím, že se vesmír jen hemží vyspělými civilizacemi, které jen nejsme schopní zatím najít. Existuje ale ještě jeden pohled, a ten už není tak optimistický. Nová studie říká, že možná jsme ve vesmíru sami a vysvětluje proč.

Tomáš Chalupa 29. července 2021

Astrofyzik Andrew Snyder-Beattie a jeho kolegové přišli s hypotézou, kterou prezentovali v magazínu Astrobiology. To je mimochodem médium, které se snad nejvíc ze všech zaobírá životem ve vesmíru, podmínkami pro jeho vznik a možnostmi, jak ho případně najít. Autoři studie tvrdí, že život ve vesmíru je extrémně vzácný za jedné podmínky – pokud se vyvíjel podobně jako život na Zemi. Tedy přesněji, pokud vezmeme způsob, jakým vznikl život zde jako běžný pro ostatní planety kdekoliv ve vesmíru, pak to bude velmi vzácný jev.

Základním problémem je, že první organické molekuly musí vzniknout z neživé anorganické hmoty. Je to zásadní otázka pro celou biologii, náboženství, stojí na ní evoluce a je to opravdu velmi zásadní moment celého konceptu – z neživé hmoty se stane živá. To je samo o sobě něco naprosto nebývalého a dodnes vlastně nevíme přesně, jak k něčemu takovému může dojít. Ale následně musí tyto organismy přijít s tím, že se budou rozmnožovat, postupně se z nich stanou mnohobuněčné organismy, následně se vyvine inteligence a pak…pak už jsme někde tam, kde jsme chtěli být, tedy při existenci vyspělého inteligentního života. Problém je v tom, že každý tento moment vyžaduje, aby před ním úspěšně proběhl ten předchozí. Je to jako navlékat korálky na niť, ale každý korálek je vlastně malý zázrak, nesmírně nepravděpodobná událost s velmi malou pravděpodobností úspěchu.

Thumbnail # Ufolog tvrdí, že jsou na Venuši celá města. Vytvořil 3D modely mimozemských staveb
Mohlo by Vás zajímat:

Ufolog tvrdí, že jsou na Venuši celá města. Vytvořil 3D modely mimozemských staveb

Naštěstí v tom je kouzlo přírody a potažmo vesmíru, že my nevíme, jestli to takto musí být i na jiných světech. Inteligentní život může vzniknout bez rozmnožování sexuální cestou, možná nemusel vzniknout z původně neživé hmoty, ale třeba v laboratorních podmínkách. Nevíme prakticky nic. Na druhou stranu studie jen v plné nahotě ukazuje, že tady na Zemi jsme měli ohromné štěstí. 4,5 miliardy let tu vznikal život, než se dostal do podoby civilizace. Naše planeta bude obyvatelná ještě maximálně miliardu let, než ji zvýšená míra slunečního záření učiní neobyvatelnou. Stačilo, aby se život vyvíjel ještě o něco déle, a už by se možná nevyvinul vůbec. Stačilo, aby meteorit nezahubil dinosaury, a prapředci savců (a tedy i lidí) by se dál stávali jen snadnou kořistí obřích zubatých ještěrů. Zkrátka a dobře, musíme doufat, že na jiných světech vzniká život na úplně jiné bázi a jinými způsoby než na Zemi, protože jinak bude opravdu nesmírně vzácným úkazem a jeho hledání pak jen ztrátou času.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu