Doggerland bývá označován za britskou Atlantidu.

Doggerland bývá označován za britskou Atlantidu. | zdroj: dailymail.co.uk


Pokleslá hladina moře odhalila ztracenou britskou říši. Nalezeny v ní byly i 7 tisíc let staré lidské stopy

TÉMATA: archeologie | objevy | velká británie | pravěk

user-avatar

Simona Knotková

22. 05. 2016 | 10:30

Klesající hladina Severního moře odhalila dvěstěmetrový pás země s pahýly stromů. Archeologové jsou názoru, že se jedná o část Doggerlandu, britské pevniny, která kdysi spojovala Británii s Evropou.

Pozůstatky zmizelé říše byly nalezeny u vesnice Low Hauxley v Northumberlandu. Doggerland měla být ve střední době kamenné hojně obydlená a podle odhadů se rozkládala až na 2 589 98 kilometrech čtverečních. Kolem roku 6200 př.n.l. se ale začala zvedat mořská hladina a zemi zasáhly povodně. O tisíc let později pak ostrov zcela zmizel pod vodou.

Vlivem globálního oteplování hladina ale nyní opět klesla, a archeologové tak konečně mají prostor pustit se do bádání. Díky němu se mohou více dozvědět o životě pravěkých lidí. Už teď zjistili, že na místě torza lesa kdysi rostly olše, lísky a duby. Ještě zajímavější objev ale učinili, co se týče živočišných obyvatel. Podařilo se jim totiž najít neporušené stopy.

"Na povrchu rašeliny jsme našli dětské a dospělé stopy. Podle jejich tvaru můžeme určit, že pochází od kožených bot. Našli jsme také stopy jelena, kance a medvěda," říká Clive Waddington, člen archeologické výpravy.

Stromy zůstaly v neporušeném stavu právě díky rašelině. Klesající mořská hladina nám v průběhu nadcházejících let možná odhalí i další části Doggerlandu.

 

 

 

user-avatar

Simona Knotková

22. 05. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu