válkaČeskoslovenskoobjevy

POKLADY PODZEMÍ: jedinečná archeologická výstava v turnovském Muzeu Českého ráje

POKLADY PODZEMÍ: jedinečná archeologická výstava v turnovském Muzeu Českého ráje
Zdroj: muzeum-turnov.cz
+ 4 fotky+ 5 fotek

V Muzeu Českého ráje v Turnově připravili po deseti letech čistě „archeologický“ výstavní projekt nazvaný Poklady podzemí. Od 24. ledna do 31. března letošního roku mohou návštěvníci muzea obdivovat to nejzajímavější, co se místním archeologům podařilo nalézt.

Václav Pokorný 15. února 2019

Archeologické výzkumy probíhající v Českém ráji a v Pojizeří přinášejí každoročně řadu zajímavých objevů a pokladů. S těmito nálezy se široká veřejnost může nyní seznámit v regionálním muzeu v Turnově.

Výstava Poklady podzemí představuje výsledky práce archeologů za posledních deseti let. Největším „tahákem“ celé výstavy jsou dva zcela ojedinělé poklady mincí.

Starší soubor tvoří 160 stříbrných pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského, který byl v srpnu roku 2018 náhodně objeven u staré stezky nedaleko Vysokého nad Jizerou. Zajímavá je nejen fyzická cena mincí uložených po roce 1340, ale i jejich zachovalý stav v extrémních horských podmínkách.

Mladší poklad byl nalezen v roce 2013 v Roztokách u Jilemnice. Do země byl uložen krátce po Mnichovské dohodě na podzim roku 1938.

Z prezentovaných objevů sem bezesporu patří i úpravna železné rudy ve Všeni u Turnova z počátku 17. století a další provozy spojené s „železnou metalurgií“.

Systematicky prováděný detektorový průzkum skalního hradiště Čertova ruka na Hruboskalsku významně výstavě přispěl kolekcí unikátních kovových artefaktů Keltů a Germánů. A pochopitelně zde nechybí ani prezentace jedinečného objevu gotického kostela svaté Alžběty v areálu zámeckého parku v Jilemnici. Zdejší archeologové byli za jeho odkrytí navrženi na cenu Patrimonium pro futuro za rok 2016.

Vedle archeologických nálezů z těchto výzkumů jsou vystaveny i předměty, které přímo pocházejí z bývalého mobiliáře tohoto kostela, které dnes spravuje Krkonošské muzeum v Jilemnici. Jde například o originál dřevořezby z 18. století Seslání Ducha svatého a soudobé plastiky svatého Víta a svatého Václava.

Pro návštěvníky výstavy může být zajímavé i představení nejnovějšího archeologického výzkumu v průmyslové zóně na Vesecku, kde v červnu loňského roku objevili a následně prozkoumali část vesnice Keltů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu